Това сочат резултатите от съвместно изследване на НСИ, Евростат и ЕК

Най-бедни са във Видин и Враца, най-заети в София, а в Сливен са най-плодовити. Това са част от резултатите от съвместени изследване на НСИ, Евростат, Европейска комисия „Градове и техните функционални урбанизирани ареали в Република България”, цитирано от БГНЕС.

 

В изследването са избрани 18 града, които формират 17 ареала - затворено географско място на точки. Обект на изследването са урбанизираните географски ареали. Градовете в изследването са - София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе, Видин, Стара Загора, Сливен, Добрич, Шумен, Перник, Ямбол, Хасково, Пазарджик, Благоевград, Велико Търново и Враца.

 

Оказва се,че 76% от хората живеят в градските центрове. Ареалите Видин, Враца, Плевен, Русе и Ямбол са с най-ниска раждаемост. Най-висока е смъртността за Русе и Видин.

 

С по-голяма гъстота на населението са областите Варна - 205 души, и София - 269 на 1 квадратен километър. Областите Видин, Враца, Плевен, Русе и Ямбол оформят група с най-негативните показатели в своето демографско развитие. При тях коефициентът на раждаемост е нисък и е в границите от 7.4 до 9.8%.

 

Ниската раждаемост води до влошаване на възрастовата структура на населението и съответно се наблюдава високо равнище на смъртността. В десет от областите, като се започне от Велико Търново, с най-ниския коефициент на плодовитост от 1.14 средният брой деца, родени от една жена през фертилния й период. Общият показател за плодовитост е в границите между 1.53 и 1.72 деца за областите Стара Загора, Плевен, Пазарджик и Ямбол. Най-висок е той в област Сливен - 1.95 деца.

 

Според изследването най-голям брой домакинства има в София (623 067), Варна, Бургас и Пловдив. Тревожна тенденция има за голям дял на едночленни домакинства в ареалите. В София броят им е 28,4%. 15,6% пък са пенсионерските домакинства. В страната пенсионерските домакинства са между 16 и 20%, като тенденцията е те да нарастват. Най-висок е делът им във Видин.

 

Най-голям брой заети има в София (690 524) на възраст между 20 и 64 г. Безработицата пък е най-голяма във Видин. Най-високо равнище на бедност има във Видин (29,6%), следван от Враца (25,1%).

 

Публикацията е разработена в рамките на проект на Европейската комисия „Urban Audit”.