Най-голямата част от тленна останка, намерена досега, е с размера на длан

Размерът на тленните останки на жертвите на катастрофата със самолета на египетската авиокомпания "EgyptАir" навежда на мисълта за взрив на борда, смята египетски съдебен лекар, цитирани от световните агенции, пише БТА.

 

Най-голямата част от тленна останка, намерена досега, е с размера на длан. Някои от останките са доставени в 23 чувала за анализ в Кайро. Логичното обяснение е взрив, който е свалил самолета, смята експертът. Досега има доставени 80 части от тела. Няма дори запазена цяла част от тяло, като например глава или ръка. Една от частите е лявата половина на човешка глава. 

Още по темата

 

Негови колеги патолози обаче казват, че все още малък брой останки са донесени в Кайро и е прекалено рано да се говори дали е имало експлозия на борда. Следователи досега не са намерили каквито и да е следи от експлозиви, които биха могли да наведат на мисълта за бомба на борда. В момента се извършва ДНК анализ на тленните останки, за да може те да бъдат идентифицирани и предадени на техните близки.

 

Припомняме, че в катастрофата над Средиземно море загинаха 66 души. Трагедията се разигра в ранните часове на миналия четвъртък. Самолетът изпълняваше полет от Париж за Кайро и падна в Средиземно море на около 290 километра от египетските брегове.

 

Египетските власти смятат, че по-вероятната версия за катастрофата е терористично действие. Начинът, по-който е летял самолетът, преди да изчезне от радарите, резките му отклонения под различен ъгъл наляво и надясно навеждат на мисълта за взрив или борба в пилотската кабина. Досега обаче няма категорични доказателства за тези хипотези. Днес роднини на жертвите пристигнаха в Кайро, за да дадат ДНК проби за анализ на тленните оставки, което ще помогне за тяхното идентифициране.

 

Черните кутии на машината все още не са намерени. Египет прати подводница за издирването им. Френски кораб се присъедини към международните усилия за локализиране на останките от самолета и за издирването на черните кутии. В операцията участват и кораби и самолети от Великобритания, Кипър, Гърция и САЩ.