Той призова страната да бъде привлечена в съвместни проекти, за да се намали напрежението на Корейския полуостров

Руският президент Владимир Путин смята, че Пхенян вижда в атомното оръжие единствената защита и няма да се откаже от него, информира ТАСС, цитирана от БГНЕС. 

САЩ искат петролно ембарго срещу Северна Корея

„Те виждат в притежаването на атомно оръжие и ракетна техника единственият начин за защита. Смятате ли, че те ще се откажа от това“, попита той на пленарно заседание на проведения във Владивосток Източен икономически форум (ИИФ)

Той все пак изрази надежда, че няма да се стигне до използването на атомно оръжие и мащабен конфликт. 

Световни лидери обсъждат изход от кризата със Северна Корея

„Аз, както и моят колега от Република Корея, съм убеден, че... у всички противостоящи сили ще проявят разум и ние ще може да решим проблема с дипломатически средства“, каза Путин. И добави, че на същото мнение е и Япония.

„Напомням, че през 2005 г. ние по същество се договорихме за всичко, постигнато бе споразумение, според което Северна Корея пое определени задължения да ограничи ракетно-ядрената си програма, всички други участници обещаха да съдействат на този процес, говориха за необходимостта от възстановяване на нормални, на добри отношения между Севера и Юга, за възможности по реализирането на тристранни проекти Русия-Северът-Югът на Корея. После, за съжаление, някой по мое мнение поиска от Северна Корея нещо, което тя не е обещавала, и постепенно, лека-полека положението се влоши до сегашното равнище“, поясни още руският президент.

Путин: 755 американски дипломати да напуснат Русия

Той призова да бъде привлечена Северна Корея в съвместни проекти, за да се намали напрежението на Корейския полуостров: „Русия има конкретни предложения, всички знаят това – съвместна магистрала, свързваща Транссиб и корейските железници през Северна Корея, тръбопроводният транспорт, усвояването на севернокорейските пристанища и така нататък“.

Владимир Путин сподели, че вижда желание от страна на американската администрация да се разреди напрежението около КНДР. 

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.