Системата страда от хроничен недостиг на персонал

Британският министър на външните работи Борис Джонсън съживи напрежението в британското правителство, като поиска да бъдат отпуснати повече пари за британската обществена здравна система, която страда от хроничен недостиг на персонал, предаде БТА.

Приближени на Джонсън казаха пред британски издания, че той е поискал отпускането на допълнителни 100 милиона лири на седмица за здравеопазването. Джонсън го е направил по време седмичното заседание на британското правителство. Това искане на Джонсън не е било посрещнато добре от Тереза Мей и от други членове на правителството.

Говорителка на британския премиер каза, че тя и много министри са припомнили, че обсъжданията в правителството трябва да бъдат закрити, особено по въпроса за парите, които ще бъдат спестени от британската вноска в ЕС след Brexit. 

Стъпка напред към излизането на Великобритания от ЕС

Малко след като Джонсън направи предложението, британският министър на финансите Филип Хамънд каза, че той вече е увеличил парите за националната здравна система. Мей на няколко пъти вече също каза, че плащанията за нея са на рекордни нива.

"Джонсън е министър на външните работи", припомни Хамънд при пристигането си днес в Брюксел. "Аз отпуснах на министъра на здравеопазването допълнителни 6 милиарда лири в наскоро приетия бюджет и ние ще разгледаме отново въпроса за парите, отпускани на ведомствата, когато се направи преглед на разходите", каза Хамънд. Днес говорителка на Мей каза, че този преглед ще бъде през следващата година.

Джонсън, който водеше кампания за Brexit преди референдума от 2016 г., беше казал, че парите, спестени от членски вноски за ЕС, ще допринесат за увеличаване на средствата за националната здравна система. Това бе сред силните му аргументи, за да убеди гласоподавателите да подкрепят идеята за Brexit.

Няма да има втори референдум за членството на Великобритания в ЕС

Днес обаче говорителката на Тереза Мей припомни, че премиерката вече е водила дискусията за това, че тези пари може да се похарчат за национални приоритети и допълни, че известен брой министри са изразили същото мнение. Тя припомни, че правителството вече е казало, че ще използва парите за такива приоритети като жилищна политика, училища и здравна система.

Британската здравна система е изправена пред хроничен недостиг на персонал. Според данни на Кралския колеж за медицински сестри има 40 000 вакантни места за медицински сестри в Англия и броят на студентите намалява.

Борисов: Ако Brexit не протече гладко, ще има хиляди съдби на кръстопът (ВИДЕО+ СНИМКИ)

В началото на януари британските здравни служби препоръчаха на всички болници да отложат прегледите, които не са спешни, както и плановите операции до края на месеца, с изключение на операциите на онкоболни пациенти и на спешните интервенции.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.