Това стана ясно на срещата на минстрите на правосъдието в София
Няма ясна сметка колко ще струва на данъкоплатците създаването на европейска прокуратура. Това стана ясно по време на втория ден на срещата на минстрите на правосъдието в София, която е част от календара на Българското европредседателство.
Прокуратурата за доклада на ЕК: Напредъкът личи от липсата на препоръки
До 2020 г. европейската прокуратура трябва да заработи в сътрудничество с другите служби на Евросъюза като ОЛАФ и Европол по борбата с ДДС измамите и корупцията.
Мегазвеното ще се оглавява от главен прокурор, ще може да извършва наказателни предследвания и да повдига обвинения във 20 от държавите-членки на ЕС. България е една от страните, които са дали съгласието си да се създаде такава служба.
Приключи първият неформален съвет от календара на Българското председателство
„Европейските граждани очакват това от нас, да работим по този ефективен начин, а не да не просто да пилеем техните пари. И като се замислим за нивото на измама с ДДС, което възлиза на 50 млрд. евро годишно, при положение че Европейската прокуратура започне да работи по ефективен начин от края на 2020 г., виждаме колко бързо ще се върнат средства. Анализът ни показва, че инвестираните в Европейската прокуратура пари ще се върнат до 2023 г.”, обясни Вера Юрова, европейски комисар по правосъдието.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор:
Последвайте ни