Това предвиждат промени в Кодекса на труда, одобрени от кабинета

Хората, които осиновяват дете до 5-годишна възраст, ще имат право на 365 дни отпуск. Той ще може да се ползва от деня на осиновяването, но не по-късно от навършване на 5-годишната възраст на детето. Това предвиждат промени в Кодекса на труда, които бяха одобрени от правителството. Те ще бъдат предложени за приемане от Народното събрание.

Кой е първият транссексуален, осиновил дете в България?

Промените трябва да гарантират равни права на осиновителите, да осигурят необходимата родителска грижа и семейна среда за отглеждане на децата и да повишат мотивацията за осиновяване, посочват от Министерския съвет.

40 ГОДИНИ ПО-КЪСНО: Две сестри се откриха след репортаж на NOVA (ВИДЕО)

С промените в Кодекса на труда се правят изменения и в разпоредбите на Кодекса за социално осигуряване, които регламентират обезщетенията при ползване на този вид отпуск.

Трогателното послание на майка, изоставила сина си (ВИДЕО+СНИМКИ)

Размерът му ще е 90% от средното брутно възнаграждение или средния осигурителен доход на лицето, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски за периода от 24 календарни месеца. Когато осиновителят не ползва отпуск за осиновяване, ще се изплаща парично обезщетение в размер на 50 на сто от това, на което е имал право.

Българско семейство отглежда изоставено в джунглата момиченце

Ако след изтичане на отпуска, детето не е навършило 2-годишна възраст, осиновителката има право на допълнителен отпуск, каквото право има и рождената майка на детето. По време на този отпуск ще се изплаща обезщетение в размер, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за съответната година. Когато допълнителният отпуск не се ползва, осиновителката ще има право на обезщетение в размер 50 на сто от това, което се изплаща, ако се ползва отпускът.

Предлага се промените в Кодекса на труда да влязат в сила от 1 юли 2018 г.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.