В център на събитията се превърнаха Пловдив и Съединение
България празнува годишнината от своето обединение. На този ден преди 133 години българите заявяват пред целия свят, че не може да има граница между тях.
В център на тогавашните събития се превръщат град Пловдив и Голямо Конаре - днешният град Съединение. А днес чествания имаше на много места в страната.
СНИМКИ ОТ ЧЕСТВАНИЯТА В ПЛОВДИВ ВИЖТЕ ТУК
Както преди 133 години, камбанен звън извести началото на Съединението в града под тепетата. Повече от 100 доброволци се събраха, за да възпроизведат паметния момент. В четвъртък вечер, в центъра на града, пък има възстановка на събитията около Съединението. За първи път четниците ще носят раници, изработени по снимки от паметния ден. Кулминацията беше тържествената заря-проверка. Президентът Румен Радев произнесе слово.
„Редно е да се запитаме какво остава днес от духа на Съединението, защо потомците на българите от Княжеството и от Източна Румелия, които се събраха в общ дом, днес наричат България "тази държава", а мнозина я напускат“, каза държавният глава.
133 години от Съединението на България
Пловдивският митрополит Николай подчерта по време на тържествената литургия за празника, че е тъжно българският народ да е разединен.
Столичани почетоха паметта на Княз Батенберг (ВИДЕО)
А по традиция, след изстрел на черешови топчета, повече от 120 мъже и жени пробягаха обединени пътя от Съединение до Пловдив, по който е минала четата на Чардафон Велики.
Велико Търново е мястото, където старите думи „Съединението прави силата” се изписват за първи път - на сградата на Учредителното събрание. Актът за Съединението, според историци, е подготвян и в старата столица.
А военен ритуал и заупокойна молитва на паметника „Майка България” почетоха празника.
Венци, стихове и уроци по родолюбие имаше и в Благоевград - в името на повече "съвременно" Съединение.
Борисов: Единството ни държи в трудните моменти
Много жалост за разделението и много радост за Съединението се усетиха и в София, пред мавзолея-костница на Александър I Батенберг.
През 2018 г. Съединението се чувства като геройство - толкова далечно във времето, че все едно е само на книга. Зад него в реалността обаче стоят и дипломация, и упорство, и вяра - че пак ще го има, по друг начин.
Още за тържествата гледайте във видеото.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Маргарита Стоянчева