Потушено ли е напрежението между свещениците и властта заради новия Закон за вероизповеданията?

„Дарението е личен акт на вярата и част от вътрешния живот на всеки един православен християнин. Ние сме против, защото това нарушава тяхното много лично религиозно чувство”. По този начин обясни възраженията на Светия синод срещу проекта на новия Закон за вероизповеданията Западно и средноевропейският митрополит Антоний в студиото на „Здравей, България”. Проектът предвижда осветляване на дарителите на църквата, парите за вероизповеданията, които идват от чужбина, доходите от продажбата на свещи и декларирането на банковите сметки на религиозните институции пред Сметната палата.

Борисов: Приравняваме заплатите на духовниците към тези на учителите (СНИМКИ)

Ръководството на църквата обаче е доволно от идеята за увеличение на заплатите на свещениците. „Ние адмирираме това, защото това по един или друг начин ще облекчи църквата и ще могат една част от нейните средства да бъдат насочени в социални, просветни дейности. Иначе, хората, които даряват, виждат къде отиват парите им, защото голямата част от даренията са целеви и резултатът от тях се вижда”, заяви митрополит Антоний.

По думите му новият Закон за вероизповеданията нарушава автономията на Българската православна църква.

„По закон БПЦ е отделена от държавата и има свой вътрешен живот, който се регулира от устава и традициите и правилата на БПЦ.  Също сме категорично несъгласни с понятието религиозен радикализъм, защото няма точна формулировка. Представете си едно литийно шествие в името на благородна кауза, която по един или друг начин може да бъде спряно с подобни опасения”, добави митрополит Антоний.

Целият разговор вижте във видеото.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни.  За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

Редактор: Елена Димитрова