В България рисковете са значително по-малко в сравнение с бившите югорепублики

Балканският ислям в момента е бариера за навлизането на радикални ислямистки идеи от навлизането на Близкия изток към Европа. Това коментира за БГНЕС Любомир Кючуков от Института за икономика и международни отношения в рамките на конференция, организирана от фондация Фридрих Еберт.

ЗАКОНЪТ ЗА ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА: Без финансиране от чужди лица и държави

Има редица фактори, които допринасят за навлизането на тези идеи. Кючуков посочи, че това са войните и етническите напрежения и разделения в държавите от Балканския полуостров, национализмите.

„България стои, както останалите балкански страни, достатъчно стабилно. Българските мюсюлмани са традиционно умерени, добре интегрирани в обществото и политически представени и рисковете са значително по-малки в сравнение със страните от постюгославското пространство“, каза Кючуков.

За разлика от други държави на Балканите, данни за български бойци-джихадисти в конфликтите от Близкия изток няма. Това не означава, че не съществува такава опасност, но рискът на българска територия да бъдат осъществени терористични актове от радикални ислямски групировки е минимален, коментира по време на конференция историкът Искра Баева. 

Тя припомни, трагичния инцидент на 18 юли 2012 г. с бомбения атентат срещу автобус с израелски туристи на летище „Сарафово“ в Бургас, при което загиват 7 души и 35 са ранени.

„Той остава единственият терористичен акт на българска територия, чийто извършител е чужденец, пристигнал в България с такава цел. Независимо че българските служби за сигурност нямат сведения за българи-джихадисти, през 2014 г. във връзка с процеса в Пазарджик се зараждат подобни подозрения. Те предизвикват реакцията на Главното мюфтийство, което в средата на септември същата година осъжда „Ислямска държава“ и призовава българските мюсюлмани „да не се поддават на провокациите на тези хора и да се разграничат от техните действия“. Засега единствената опасност в България от бойци-джихадисти идва от транзитното им преминаване“, смята Баева.

Според нея към август 2018 г., рискът на българска територия да бъдат осъществени терористични актове от радикални ислямски групировки е минимален.

„В България липсва критична маса от хора,способни да създадат логистична възможност за подобни действия. Ставащото през последните години в съседни държави, както и поредицата ислямистки терористични актове в Европа карат българските власти да обърнат внимание на проблема. Основанието ми за този извод е, че повечето български мюсюлмани изповядват традиционен ислям, който може да се нарече умерен. Съжителството между православни и мюсюлмани в българските земи има дългогодишна традиция, в която е имало всичко – унищожение, противопоставяне, конфликти, но и добросъседство и сътрудничество. Тенденцията на сътрудничество трябва да се продължи с усилията и на двете страни“, обобщи историкът. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

Редактор: Елена Димитрова