Любопитството у човека е причината за развитието на цивилизацията, обясни физикът
Обществото прогресира тогава, когато едни хора, които са инициатори на някакво действие, умеят да съберат съмишленици около себе си, така че вместо да имат противодействие, да има съдействие и когато има съдействие, тогава има прогрес. Това каза физикът проф. Леандър Литов, ръководител на екипа от български учени в ЦЕРН в ефира на „Здравей, България”.
„1-ви ноември е празникът на българския дух, на духовността и е много важно да разберем коя е основата на тази духовност вътре в нас, как тя се формира и каква е връзката с условията, в които живеем, защото тя се изменя”, обясни той.
Основната причина човекът да е по-различен от всички останали животни е, че той е любопитен и това е основният двигателна прогреса, смята физикът: „Благодарение на тези хора, които имат смелостта да разчупят общоприетите неща, да зададат въпрос, да тръгнат да търсят отговор, човечеството се развива като цивилизация”.
Любопитството е вградено в човека, подчерта проф. Литов.
„От една страна имаме по-лесен достъп до информация, но от друга страна имаме достъп до твърде много информация и тогава задачата да намерите това, което търситеq често пъти не е чак толкова лесна. Работата е там, че в наше време човек трябва да има едни нови умения. Има огромен поток от информация, при който първата ви стъпка е да намерите, което е изключително лесно, но трябва обаче да оцените до каква степен тази информация е достоверна и това е нещо, което ние трябва да учим хората в 21 век да гои правят. След това вече трябва да се намери мястото на това парченце от информация в общата картина и това е нещо, което драстично липсва на младите хора в момента, защото трябва да систематизирате нещата и след това да анализирате информацията”, обясни той.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: