България участва за 21-ви път в изследването

Усещането за корупция сред страните в ЕС е най-високо в България, а най-ниско - в Дания, сочи изследване на организацията "Трансперънси интернешънъл", съобщава БТА. Документът ще бъде представен днес в Брюксел.

От общо 180 държави по света, обхванати в проучването, нашата страна заема 77-о място с резултат от 42 точки. Дания, която има най-добри показатели в ЕС и в света, получава 88 точки, а Сомалия е в дъното на класацията с 10 точки и заема 180-о място. Средният резултат за ЕС е 66 точки.

За България в документа се отчита, че за последната година е отстъпила с една точка, а с близък резултат са Гърция с 45 точки (годишен спад с 3 точки) и Унгария с 46 точки (спад с 8 точки за последните пет години). Унгария и Малта бележат най-голямото отстъпление в последните години, се допълва в доклада.

България и Румъния (61-о място и 47 точки) отчитат известен напредък в последните години, пише в документа, но се отбелязва, че в нашата страна миналата година е имало "сериозен корупционен скандал". Допълва се, че въпреки наблюдението на ЕК по механизма за сътрудничество и проверка, България и Румъния показват "малък напредък" в реформата на съдебната система и борбата с корупцията.

Държавата затяга мерките за придобиване на българско гражданство (ОБЗОР)

Отчита се връзка между корупцията и състоянието на демокрацията. Истинските демокрации имат средно по около 75 точки; несъвършените демокрации имат средно по 49 точки; смесените режими с автократичен уклон - 35; авторитарните режими - 30 точки, според приложения показател, обобщава организацията. Пояснява се, че "усещането за корупция" се измерва от 1995 г. и оценява работата на чиновниците.

„Корупция обикновено свързваме с простото подкупничество, но пропускаме явления, които невинаги възприемаме като такива. Като например шуробаджанащината, употребата на обществен ресурс. Явлението е много по-широко,за да го свеждаме до размяна на парични средства”, обясни Калин Савов от Асоциация „Прозрачност без граници”.

„Тук не става въпрос просто за направете на реформи. Тук става въпрос за една система от политически, икономически  и обществени отношения, която ние си създадохме и която формира този резултат”, коментира Огнян Минчев от Асоциация „Прозрачност без граници”.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

 
Редактор: