В лечебното заведение има нова апаратура, но няма кой да се грижи за бебетата в Ямбол

Пред затваряне е единственото родилно отделение в Ямбол - област с население от около 120 000 души. Ражданията в МБАЛ „Св. Пантелеймон“ ще се преустановят от 1 април, ако болницата не намери неонатолог, който да работи постоянно. Няколко месеца здравното заведение ползва услугите на специалисти от други градове, но този модел на работа се е изчерпал.

Д-р Димитрова е „последният мохикан“ в неонатологията на ямболското Родилно отделение.

Роднини изоставят болните си близки в болницата в Сливен

„Всичко е на спешност, аз работя всеки ден... Всеки един такъв много интензивен труд трябва да бъде в определен период - два, три, пет месеца, не може да се работи само така", коментира д-р Димитрова, която скоро заминава на специализация.

С нестандартни мерки в Болярово се опитват да запазят лекарите си

Освен неонатолози, в отделението има остър недостиг и на акушер-гинеколози. В момента в болницата работят само двама лекари, които са изключително натоварени.

Средно около 400 бебета проплакват за година в ямболското отделение. Неонатологичният сектор вече е оборудван със съвременна апаратура. Така се стига до парадокс - модерни кувьози има, но няма специалисти, които да работят с тях.

За спешните случаи в АГ отделението са готови дори да работят на „ръба на закона“.

„Може би ще се наложи временно да преустановим тази дейност - ражданията. Обиколили сме почти половин България - София, Пловдив, Сливен, Нова Загора, Стара Загора, Бургас, Търговище, Пазарджик, Варна. Въпреки условията, които предлагаме, и достойното заплащане, никой не пожела да дойде да работи в Ямбол“, каза директорът на МБАЛ "Св. Пантелеймон" д-р Панайот Диманов.

От болницата очакват държавата да реагира.

Репортер: Мира Безус

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.