Според него Македония ще пожъне „огромни икономически ползи” заради смяната на името си

„Северна Македония ще пожъне „огромни икономически ползи” от смяната на името си с договора с Гърция”. Това заяви премиерът на страната Зоран Заев в навечерието на знаковата визита на неговия гръцки колега, предаде БГНЕС.

Заев наскоро завърши продължителния политически процес за добавяне на „Северна”, към името на страната, за да реши продължилия от десетилетия спор с Атина, които твърдяха, че имат изключителни права върху името Македония, за своята северна провинция.

Това спокойствие ще бъде отпразнувано във вторник, когато гръцкият премиер Алексис Зипрас ще посети северномакедонската столица Скопие, като ще доведе със себе си десетки бизнесмени.

„Големи компании с годишни печалби в милиарди ще дойдат”, каза Заев преди срещата си, говорейки за гръцката петролна компания "Мотор Ойл" и за индустриалния конгломерат Митилинеос, които ще се присъединят към двамата премиер по време на бизнес форума.

"Гръцките компании обещаха, че ще инвестират повече от 500 милиона евро в енергийния сектор на Северна Македония, плюс други инвестиции в селското стопанство”, каза той.

Македонци и албанци - с общ кандидат за президент

„Република Северна Македония ще има огромни икономически ползи от сделката и смятам, че това ще се види във всяка сфера на икономиката”, каза Заев.

Малката балканска страна е дом на около 2 милиона човека, като е много по-малка и бедна от Гърция. Атина изолираше своята съседка в последните десетилетия като наложи вето на усилията на Бивша Югославска Република Македония да влезе в НАТО и ЕС, като Гърция обеща да вдигне блокадата след смяната на името. Въпреки, че съседките поддържаха търговията през тези близо трийсет години, икономическите връзки бяха ограничени от политическата слаба воля.

Начало на предизборната кампания за президент в Северна Македония

Преди Заев да дойде на власт, взаимоотношенията между двете страни се бяха влошили заради предишната администрация, която издигна статуи на Александър Велики, крал на древна Македония, който стана символ на конфликта между двете страни, които твърдяха, че той е техен.

Статуите на Скопие разгневиха Атина, която обвини македонците в кражба на история и култура. Според новата сделка Скопие се задължава преразгледа паметниците, които са част от елинската история.

Заев заяви, че пред някои паметници, ще бъдат поставени плочи, които да „изяснят, че това е част от глобалното културно наследство. „Има някои инициативи за размяна на монументи, като подаръци между добри приятели”, каза той, като не даде конкретни примери. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК. 

 
Редактор: Габриела Винарова