Русия не е предоставила необходимите гаранции съгласно американското законодателство, смятат от американската администрация

Съединените щати въвеждат втори пакет санкции срещу Русия заради случая "Скрипал", тъй като Москва, според тях, не е предоставила необходимите гаранции съгласно американското законодателство. Това заяви висш ръководител на американската администрация пред "РИА Новости".

Според публикувания на страницата на Белия дом документ, санкциите предвиждат противодействие при предоставянето на заеми, финансови ресурси или техническа помощ от страна на международни финансови институции. Такова противодействие САЩ могат да окажат чрез представителите си в тези организации (например МВФ, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и други).

Предвижда се забрана за всички банки в САЩ да предоставят какъвто и да е заем или кредит на правителството на определена държава, с изключение на заеми или кредити за закупуване на храни или други селскостопански стоки и продукти.

Съгласно указа, изпълнението на въведените санкции е възложено на министъра на финансите на САЩ, съгласувано с държавния секретар.

Указът е подписан в подкрепа на изпълнението на закона „За контрол над химическите и биологическите оръжия” от 1991 г., по силата на който преди година е приет първият пакет от санкции срещу Русия по делото Скрипал. Законът предвижда редица мерки, от които президентът може да избере няколко. Русия или която и да е друга държава не са споменати в указа.

"След първия пакет санкции в отговор на използването от Русия на "Новичок" при опит за покушение над частно лице в Обединеното кралство, Русия не предостави гаранциите, изискани от американското законодателство, така че въвеждаме втори пакет санкции", заяви официалният представител.

По-рано "Политико", позовавайки се на два източника в администрацията на САЩ, съобщи, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е подписал указ за въвеждане на втори пакет санкции срещу Русия във връзка със случая с отравяне на бившия служител на ГРУ, Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия. В средата на май заместник-държавният секретар на САЩ Андреа Томпсън съобщи, че вторият пакет от санкции на САЩ срещу Русия във връзка с така нареченото дело „Скрипал“ е подготвен и изпратен до държавния секретар и президента на страната.

Захарова: Езикът на заплахите и санкциите е станал „визитна картичка“ на Държавния департамент в САЩ

В английския град Солсбъри на 4 март 2018 г. според британските власти бившият служител на ГРУ Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия бяха отровени, което предизвика голям международен скандал. Лондон смята, че руската държава е замесена в отравянето на Скрипал с веществото А234, но Москва категорично отрича това. Руският министър на външните работи Сергей Лавров през май 2018 г. заяви, че делото на Скрипал се разпада поради липсата на каквито и да било доказателства за вината на Русия.

Лондон иска съд за служителите на руското разузнаване, обвинени за нападението над Скрипал

Мария Захарова, официален представител на руското външно министерство, каза по-рано, че около 60 дипломатически ноти са изпратени до Министерството на външните работи по случая „Скрипал“ с искане да се даде достъп на Русия до разследването, като и за правна помощ и предложения за сътрудничество, включително за съвместно разследване, но британските власти не са отговорили. 

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.