От ГЕРБ поемат ангажимент за осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на процеса

От ГЕРБ предлагат удължаване с поне 2 години на срока, в който собствениците на жилища следва да се погрижат за изготвяне на технически паспорти на сградите, в които са имотите им. За това съобщи зам.-регионалният министър Николай Нанков във Facebook. 

Как се прави технически паспорт на сграда?

"Пандемия не е точното време, в което да добавяме още една грижа към всекидневието на българите. Затова в ГЕРБ предлагаме отново да бъде удължен с поне 2 години срокът, в който собствениците на жилища следва да се погрижат за изготвяне на технически паспорти на сградите, в които са имотите им. В управленската си програма поемаме ангажимент за осигуряване на бюджетни средства за подпомагане на процеса на паспортизация. Ще се създаде специален фонд. Обмисляме и въвеждане на етапност в новите срокове за различните строежи в зависимост от големината и спецификата им и предпоставката да създадат опасност за живещите в тях", пише още той.

Публикувахте от Политическа Партия ГЕРБ в Понеделник, 15 март 2021 г.

ОФИЦИАЛНО: Ателиетата получиха статут на жилища

Изискването за технически паспорти на сградния фонд е от 2006 г. и сроковете са били удължавани четири пъти. Това са значими документи, които отразяват техническото състояние на конструкцията, инсталациите и пр. Качествено подготвените технически паспорти ще осигурят професионална експертна информация, която да подпомогне гражданите при планиране на управлението и поддържането на техните жилищни сгради. Затова не трябва да се изработват под натиска на изтичащия срок, смята зам.-министърът.

Така крайният срок вече е най-рано 2024 г. Регионалният министър Петя Аврамова обясни, че отлагането се прави, за да не се натоварят финансово хората. Предварителните разчети показваха, че за да се издаде паспорт на жилищна сграда, всеки апартамент в него може да плати сума, достигаща до 500 лева, според квадратурата на жилището.

"Предвиждаме създаването на специален Фонд със средства от държавния бюджет, с който фонд да бъде подпомогнат процесът на паспортизация. Наясно сме, че в тази криза, в която държавата подпомага и бизнеса, и гражданите. Необходимо е такава помощ да бъде осигурена. Последните дни чухме много спекулативни цени – от 10-15 лв. на квадратен метър, реалната стойност е между 3 и 4 лв.", заяви тя.