Пикът на грипната епидемия тази година е бил много по-нисък заради COVID-19

"Насочваме ваксината на „Янсен“ към туристическата индустрия, за да се уверят почиващите, че България е безопасна дестинация. През май ще получим 2 пъти повече ваксини, отколкото през април, а през юни – 4 пъти повече". Това заяви доц. Ангел Кунчев на пресконференция за отбелязването на Европейската имунизационна седмица (26 април – 2 май 2021 г.). През тази година тя се провежда под надслов „Ваксините ни сближават“ (“Vaccines bring us closer”). 

"През последните години се надигна вълна от скептицизъм относно ваксините. Спадът на колективния имунитет показа, че в момента, в който отстъпим от рутинните имунизации, заболяванията се появяват отново – коклюш, морбили. Защото хората престанаха да смятат ваксините за важни", заяви от своя страна д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина (БСИМ).

Обсъждат задължителна ваксинация срещу COVID-19

По думите му в световен мащаб вече са приложени над 230 млн. ваксини срещу COVID-19.

Доц. Кунчев отчете, че в началото на тази година е имало около четири пъти по-нисък пик на грипната епидемия заради наличието на COVID-19.

"Когато има превалиращ вирус, той успява да "избута" останалите щамове и да намали терена на тяхното разпространение", обясни главният държавен здравен инспектор.

Кои са най-безопасните държави в пандемията?

Д-р Александър Симидчиев сподели, че на 23 април е бил внесен проект, с който се предвижда към въвеждането на епидемична обстановка да се активира или създаде наново пандемичен план. Той трябва да съдържа ключови параметри, на базата на които да се оценява ефективността му. 

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

 
 
Редактор: Цветина Петкова