Премиерът се срещна с министъра на икономиката, образованието и научните изследвания на Швейцария Ги Пармелин

Министър-председателят Кирил Петков се срещна с министъра на икономиката, образованието и научните изследвания на Конфедерация Швейцария Ги Пармелин. В рамките на разговора им в Министерския съвет акцент беше поставен върху Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT), чието откриване се проведе в София, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет. 

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Премиерът Петков изтъкна стратегическото значение на института като форма на сътрудничество с двата най-големи технологични университета на Швейцария – Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL). Министър-председателят изрази увереност, че INSAIT, който е първи по рода си център в Източна Европа, ще се утвърди като успешен модел за иновации на световно ниво. Неслучайно гиганти като Google, DeepMind и Amazon, както и технологичният сектор в България припознават потенциала на института и подкрепят инициативата. Премиерът Петков отбеляза, че е от изключително голямо значение да се създават мостове между науката и бизнеса и да се разработват практични и полезни модели. В този контекст министър-председателят изтъкна също стремежа на правителството да наложи България като водеща дестинация за научни изследвания и иновации.

В срещата участваха още министърът на образованието и науката Николай Денков, министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер, както и президентът на ETH Zurich проф. Жоел Мезо и президентът на EPFL проф. Мартин Ветерли. Представителите на двата водещи швейцарски университета изтъкнаха, че България и Източна Европа са известни със своите умни млади хора и изразиха увереност, че новият институт ще им гарантира възможност за развитие по най-високи стандарти.

На събитието присъстваше и президентът Румен Радев. 

 „Има събития, които променят хода на човешката история. Днес имаме привилегията да участваме в едно такова събитие. Но зад такива събития винаги стоят хора със своите познания, цели визии и енергия. INSAIT е блестящ пример за обединение между наука и бизнес. Институтът показва как една личност със своите дълбоки познания, професионален авторитет, визия за бъдещето и огромна енергия може да промени хода на историята не само за една страна, а за цял регион. Задачата не е лесна. Изисква се обединяването на много институции, усилията на академичните среди, на цялото общество. Огромни благодарности на г-н Коен, който вложи огромна енергия това да се случи. Ако създадем няколко такива института, ще имаме една много по-благотворна политическа среда в България”, каза той.

По-късно от образователното министерство допълниха, че през следващите 10 години България ще инвестира 170 млн. лв. в първия по рода си в Източна Европа Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии.

Инвестициите от страна на технологичния сектор в проекта се равняват на 20 млн. лева, начело с българската IT компания SiteGround, която самостоятелно инвестира 12 млн. лева в подкрепа на създаването на института. С големи дарения следват и технологичните гиганти Google и DeepMind с обща инвестиция от 6 млн. лева и Amazon със 7 млн. лева, както и индивидуални лидери от българската IT индустрия с общо 1 млн. лева. 

Архитект на INSAIT е проф. Мартин Вечев от ETH Zürich - водещ световен учен в областта на компютърните науки и изкуствения интелект. „Когато се дипломирах в Кеймбридж през 2003 г., си пожелах след 20-30 години да създам в България център на световно ниво като в Кеймбридж. Чрез този институт България става пионер в Източна Европа. Наша приоритетна цел е да съживим и трансформираме България. Подобно на други западни институти, INSAIT има потенциал да окаже сериозно влияние както върху развитието на икономиката, социалната политика и образованието в България, така и върху ролята и авторитета на страната”, каза проф. Вечев по време на откриването.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.