Регионалният министър отговори на обвиненията на премиера за искани 2,5 млрд. лв. за "незаконни строежи"

„Очевидно е, че Кирил Петков и „Продължаваме лъжата” следват съветите на Гьобелс - една лъжа, изречена сто пъти, става истина. За тяхно съжаление, историята е показала, че лъжата винаги си е оставала лъжа”. Това заяви на брифинг регионалният министър в оставка Гроздан Караджов. Думите му дойдоха в отговор на изказване на премиера Кирил Петков, че междуведомствената комисия между МФ и МРРБ е открила 2,5 млрд. лв., които е трябвало да бъдат платени за "незаконни строежи". Тези средства трябвало да дойдат от повишението на бюджета, поискано от регионалния министър. 

„Научих от вас, че междуведомствената група, която е създадена с моя и на министъра на финансите заповед и трябваше да се произнесе какви суми да се платят за ремонта на пътища по стари договори, била излязла с един скандален доклад. Имало незаконни строежи за 2,4 млрд. лв., които регионалното министерство и аз сме настоявали да се платят веднага. Добричките, бели ангели "Продълкжаваме лъжата" и Кирил Петков ни били спрели”, посочва Караджов. 

„Тази комисия не казва тези договори да се развалят, а строежите да се обявят за незаконни. Тази междуведомствена комисия, в която само двама от членовете са мои представители, казват дословно следното: „Да се приемат законодателни промени, за да се направят тези строежи търпими”, подчерта регионалният министър в оставка. И допълни: "Договорите са незаконни строежи по смисъла на ЗУТ. Никога не е ставало въпрос за това ние да искаме да се плащат. Комисията трябваше да каже кои суми и по кои договори да се платят, и то след проверката. Самото възлагане на договорите е законно и част от парите трябваше да бъдат платени. Но комисията отказа да се произнесе по този въпрос". 

 

 

"Няма да стане. No pasaran! До днес бях тих и мълчалив, но щом се сипят лъжи, ще вадим документи и ще доказваме корупцията", отсече Караджов.

По думите му в регионалното министерство не са знаели точния процент на основните ремонти. "Още в първите дни беше абсолютно ясно, че независимо какво е изпълнено-дали е текущ или основен ремонт, то е възложено от държавата и трябва да се плати. Но ние не знаехме каква цена да платим. Всички тези над 900 възалагания, ние не знаехме какво да платим. Ако знаех, никога нямаше да правя Междуведомствена група.За мен новината е, че 79% са основен ремонт, но колко да платим не е решено от комисията. Комисията препоръчва да създам нова група, която да каже ценичка по ценичка”.

Той беше категоричен, че трябва да се продължи със задълбочаване на проверките. "Този доклад трябва да влезе веднага в НС и предвид ситуацията да видим в НС какви дебати ще се развият. Ще следвам решението на НС".

По-късно през деня от ИТН изпратиха и официална позиция на Караджов: Публикуваме текста без редакторска намеса:

„Моето предложението беше не само втората половина, а цялата дължима сума за 2021 г. по договорите за текущ ремонт и поддръжка на републиканската пътна мрежа да бъде изплатена след контрол от Народното събрание. Кой поиска тези 656 млн. лв., които АПИ плати, да минат без контрол на Народното събрание - казва се Кирил Петков. С аргумент –видял се с пътностроителните фирми и им обещал, че ще се платят незабавно". Това заяви вицепремиерът в оставка Гроздан Караджов. Той представи заключенията от окончателния доклад на назначената съвместно с вицепремиера Асен Василев междуведомствена работна група, която трябваше да провери възложените дейности от Агенция „Пътна инфраструктура“ по договорите за текущ ремонт и поддръжка.

Най-голямото ни очакване беше Междуведомствената работна група да се произнесе колко от задълженията на държавата по договорите за текущ ремонт и поддръжка реално трябва да бъдат заплатени. Комисията отказва да даде становище и настоява да се формира нова работна група, която да се произнесе за реално дължимото.

„Ние знаехме, че по договорите за текущ ремонт и поддръжка са извършвани основни ремонти и те са незаконни. Заявявал съм го многократно. Това не е новина. Новината е колко точно са тези основни ремонти. Комисията е установила, че 79% от възложените задания за текущ ремонт и поддръжка за 2,46 млрд. лв. от общо 3,106 млрд. лв. реално са изпълнени като основен ремонт“, обясни Караджов. Това е нарушение на Закона за устройство на територията и на Закона за обществените поръчки. Затова министър Караджов е информирал Народното събрание. Министърът напомни, че през лятото на миналата година служебният тогава министър на финансите

Асен Василев е поискал да се плати цялата сума от 1,3 млрд. лв. до края на 2021 г. без проверка и за все още незавършени дейности.

Именно заради това Караджов настоя Народното събрание да се произнесе по извършените ремонти. В доклада на комисията не се казва, че те трябва да бъдат обявени за незаконни. Напротив, казва се, че „единствената възможност за преодоляване на допуснати несъответствия с изискванията на ЗУТ е органите на изпълнителната власт да бъдат подпомогнати от НС посредством съответната законодателна дейност“.

Едно от обсъжданите предложения в междуведомствената група беше да приемем, че дейностите, които излизат извън предмета на текущия ремонт и поддръжка, да не бъдат плащани в пълния им обем. Основната работа на работната група беше инженерна. Проверени са 906 задания, за всяко от които е подготвен доклад. Голяма част от тях са завършени. Но друга част продължават да се изпълняват по силата на решението на Народното събрание от април тази година. Те са започнали през миналата година и в голямата си част трябва да завършат до 30 септември т.г. Затова сумата от 2,46 млрд. лв. не е дължима в цялост, информира зам.-министър Явор Пенчев.

Докладът на работната група ще бъде внесен в Народното събрание. Документът можете да прочетете ТУК.

ВСИЧКО ЗА КРИЗАТА В КОАЛИЦИЯТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Станимира Шикова