"Имаме главен прокурор, който се е сраснал с организираната престъпност", казва депутатът от ДБ на 11.12.2022 г.

Асоциацията на прокурорите в България остро възразява срещу изявленията на депутата от „Демократична България“ Ивайло Мирчев срещу Прокуратурата, оценявайки ги като „недопустими нападки“, застрашаващи върховенството на правото в страната. Това се казва в официална позиция, изпратена до медиите, съобщава dariknews.bg.

„Настоящата декларация на Управителния съвет на Асоциацията на прокурорите в България (АПБ) е по повод направени на 11.12.2022 година публични изказвания от страна на действащ политик във връзка с актуалната ситуация с приемането на страната ни в Шенген. В национална медия представителят на законодателната власт заяви следното: „…имаме главен прокурор, който се е сраснал с организираната престъпност.“ Идентични недопустими нападки към Прокуратурата на Република България /ПРБ/ отправи отново пред националната медия същата политическа фигура повече от година по-рано – на 17.09.2021 г., с твърдението: „Когато мафията си има главен прокурор, не ви трябват нито министри, нито премиер“, пише в декларацията на прокурорите.

"С подобни изказвания последователно и безпочвено се уронва авторитетът на ПРБ, с което се застрашава и върховенството на правото в Република България. За пореден път сме изправени пред грубо погазване на принципите на разделение на властите и на независимост на съдебната власт, направено от представител на законодателната власт. Чрез цитираните изявления, макар отправени персонално към фигурата на главния прокурор, директно се правят внушения, че решенията в прокуратурата по преписки и дела не се взимат от прокурорите по тяхно вътрешно убеждение, а под давление на външни влияния. С това грубо и неоправдано се засяга авторитетът на всеки един български прокурор, с което сериозно се застрашават конституционните устои на правовата държава", пише още в декларацията.

"Твърдо и категорично се противопоставяме на всякакви внушения от подобно естество, които не само не допринасят за изграждане и съхраняване на авторитета на част от държавната власт, но и напротив– рушат го. Смятаме, че с това се накърнява и авторитетът на българската държава като цяло, както в представите на нейните граждани, така и пред европейките ни партньори. Защото българската прокуратура е част и винаги ще бъде част от българската държава. Тя работи и винаги ще работи в интерес на българските граждани. В нейната дейност са залегнали и ще продължат да бъдат водещи европейските ценности. Неоснователното уронване на престижа на българската прокуратура, а с това и на държавната власт, накърнява устоите на правовата държава, разколебава вътрешните регулаторни механизми на гражданите, което неминуемо ще доведе до увеличаване на проявите на погазване на закона. Българските граждани имат легитимни очаквания държавата, не само българската прокуратура, да защитава техните законни права и интереси и всяка една от държавните власти дължи да осъзнава властта си като отговорност и да удовлетворява тези легитимни очаквания на гражданите", става ясно от изпратената позиция. 

Призоваха Бойко Рашков на разпит в прокуратурата, той отказа да се яви

"Опитите за оказване на натиск върху прокуратурата, без значение как са замаскирани, са в остро противоречие с европейските ценности и агресивно рушат постигнатото до момента в резултат на дългогодишни усилия приобщаване на Република България към европейското семейство. Отново се налага да припомним Становище № 9 /2014/ год. на Консултативния съвет на европейските прокурори, озаглавено „Европейски норми и принципи, засягащи прокурорите" /т.н.“Римска харта“/, съгласно което „Прокурорите трябва да бъдат самостоятелни в своите решения и да изпълняват задълженията си без външен натиск и вмешателство, като се спазват принципите на разделение на властите и отговорността“, припомнят от ПРБ. 

"Със съжаление констатираме, че атаките срещу ПРБ в изказванията на отделни политически фигури, които изказвания са прикрити под една или друга форма, включително зад фасадата на конкретни нападки срещу определени прокурори, са вече трайна и изключително опасна тенденция за опорочаване и дискредитиране на прокурорската институция. Апелираме към взаимодействие между властите, каквото е установено в Конституцията на Република България, и към преследване на лични цели само чрез легитимни средства", апелират от прокуратурата. 

"Призоваваме и Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет да упражни правомощията си за вземане на отношение по случая на основание приетия с Решение на ПК на ВСС от 20.03.2019 година „Механизъм за публична реакция на ПК на ВСС в случай на засягане на независимостта и доброто име на прокурори и следователи“, се казва в декларацията на УС на Асоциацията на прокурорите в България, цитирана от БГНЕС. 

По-късно днес Управителният съвет на камарата на следоватите в България изпрати становище до медиите. В него се казва следното: "Свидетели сме на поредна голословна и непочиваща на доказателства реплика, изречена от български народен представител в ефира на общественото радио, който заяви следното: „…имаме главен прокурор, който се е сраснал с организираната престъпност“. Той прави аналогично изявление няколко дни по-рано не другаде, а в самото Народно събрание – най-висшият орган в парламентарната ни република. С подобно поведение се уронва престижа на Прокуратурата, нарушава се конституционно установения модел на разделение на властите и не на последно място се погазва един от основополагащите принципи на Европейския съюз – върховенството на правото."

В документа е записано и следното: "Внушения като отправените, не само не почиват на истината, което ги правят и клеветнически по своята правна същност, но и следва да се разглеждат като недопустим опит за политически натиск над работата на Прокуратурата като цяло. Още повече, че в конкретната ситуация език на омразата се използва от политик, който не за първи път си позволява да уронва престижа на български магистрати, в частност на главния прокурор на Република България, което говори за системност и умисъл в действията."

"Конкретното изказване на депутата и идентични действия на отделни народни представители не спомагат за утвърждаване на страната като равнопоставен партньор в Европейския съюз, а тъкмо обратното-водят до налагането на двоен подход спрямо страната ни, което е за сметка пряко и единствено на всеки български гражданин", продължава текста в декларацията.

"Очакваме незабавно извинение от народния представител и за пореден път призоваваме българските политици да ограничат употребата на език на омразата, да са конструктивни и занапред да се въздържат от отправянето на обидни, клеветнически и абсолютно неверни твърдения, без значение към кой представител на отделни институции в държавното управление се отнасят", завършват следователите. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Цветина Петрова