В действащото Народно събрание се чуваха различни твърдения за коалиции по интереси

Макар че празниците още са в разгара си и очакваме посрещането на новата година, България ще пренесе в 2023-а политическата криза, в която изпадна в предходните месеци. След края на празничните дни очакваме президентът Румен Радев да връчи втория мандат. На този етап обаче 48-ият парламент боксува с формирането на мнозинство за правителство, въпреки че роди редица други плаващи мнозинства.

В действащото Народно събрание се чуваха най-различни твърдения за коалиции по интереси. Сред тях - коалиция на войната и на хартиената бюлетина. Но така и не се очерта най-важното мнозинство - за излъчване на редовен кабинет или поне засега.

Според Тома Биков от ГЕРБ-СДС формулата за успешен кабинет е правителство, в което да влязат формации, които и към момента са остри политически опоненти.

„Причина за недоверието между политическите формации да не могат да излъчат правителство е проблемът с корупцията и отказът да се реформира прокуратурата, което пък ни коства Шенген”, смята съпредседателят на ДБ Христо Иванов.


Ще коства ли разнобоят между партиите нови милиони за предсрочен вот? Отговорът се чака след Нова година, когато президентът Румен Радев ще връчи втория мандат на ПП. Ако и той се провали - следва третият опит.

Според Костадин Костадинов от „Възраждане” този парламент е мъртво роден и най-добре е максимално бързо да бъде разпуснат.

Плаващите мнозинства често изправяха партиите една срещу друга. Да изпратим въоръжение на Украйна гласуваха „за” от ГЕРБ, ПП, ДПС, ДБ и БВ. От „Възраждане” и БСП бяха против.

Открояващ се сблъсък имаше около Изборния кодекс. Предколедно с гласовете на друго мнозинство - БСП, ГЕРБ и ДПС беше отхвърлено ветото на президента върху някои от текстовете.

Първите дни на Новата година ще подскажат отговора на въпроса нов редовен кабинет или нови избори.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.