"ГЕРБ са пуснали дълбоки корени в местната власт, а тя е извор на политическо дълголетие", се посочва в анализа на Петър Чолаков

"Борисов е по принуда на резервната скамейка, но благоразумно, хитро и търпеливо изчаква нов шанс. И като нищо може и да го дочака. ГЕРБ са пуснали дълбоки корени в местната власт, а тя е извор на политическо дълголетие". Това се казва в коментар на Петър Чолаков, публикуван от "Дойче веле".

Ето и пълния текст на коментара:

Мнозина вече обявиха ерата "Борисов" за приключила. Лидерът на ГЕРБ обаче далеч не е бита карта, а въпросът за пенсионирането му не стои на дневен ред. Не е изключено ГЕРБ да се завърне в изпълнителната власт, а нищо чудно да видим и правителство "Борисов" 4.

"Бойко Борисов не може да се завърне нито на бял кон, нито на зелен", заяви журналистът Иван Бакалов в предаването „Денят с Веселин Дремджиев”, а писателят Иво Беров направо провъзгласи: "Бойковизмът си отива, спете спокойно деца!". Анализите в тази минорна за ГЕРБ (но мажорна за „Промяната”) тоналност вещаят „доганизация“ на лидера ѝ - т.е. човекът от Банкя да започва дистанционно да дирижира процесите в партията си чрез свой аватар.

Борисов е дискредитиран

Основният аргумент, че Борисов е вече история, се крепи върху тезата, че лидерът на ГЕРБ е окончателно дискредитиран. Смята се, че силната миризма на корупция, която се разнася около лидера на ГЕРБ, ще го възпира да овладее отново лостовете на държавата.

Корупционните скандали обаче не попречиха, например, на водача на партия „Ликуд“ Бенямин Натаняху да стане през декември 2022 за шести път премиер на Израел. Сходна е ситуацията и с приятеля на Борисов Виктор Орбан, който е дългогодишен премиер на Унгария.

Успокоителното припяване, че Борисов вече е минало, е донякъде разбираемо. Да се твърди противното означава да се признае, че тези, които протестираха срещу Борисов и властта на ГЕРБ, настоявайки за промяна на политическата система, са се провалили.

Какво обаче всъщност се случи?

От една страна, лагерът на „Промяната” безспорно отбеляза значими успехи: детронирането на Борисов е най-важният от тях. Вместо да проведе задълбочена ревизия на мандатите на ГЕРБ във властта, „Промяната” обаче скоропостижно започна да се самоизяжда. Първо ни сполетя твърдоглавието на шоумените на Трифонов, които без преувеличение можем да наречем убийци на парламенти и мандати. Фойерверкът ИТН унищожи инерцията на промяната в България, накара я да се съмнява в себе си и да търси врагове в собствената си пазва.

Редовното правителство на партиите на промяната, което с много мъки най-после се сформира в края на 2021, започна да се тресе от противоречия от самото начало. Вместо партньорството, между президента Радев и правителството „Петков” започна борба за власт. После юнаците от ИТН взривиха „четворната коалиция” и правителството.

В 48-ото Народно събрание БСП, която напусна останалото трио на Промяната, се пакетира твърдо в „хартиената коалиция”, заедно с ГЕРБ и ДПС.

Каква е равносметката

Съдебната реформа (като изключим закриването на специализираното правосъдие) е доникъде, прочистването на герберските Авгиеви обори не само не се състоя, а май дори се отварят нови пристройки към тях. Главният прокурор Гешев си е все така непоклатим. А кабинетът „Донев”, освен да намига на Кремъл, е ангажиран като че ли главно с това да търси как да уязви правителството на Петков.

ГЕРБ спечелиха парламентарните избори на 2.10.2022, а социологическите изследвания сочат, че те са първа политическа сила и към момента. Фактът, че Борисов, който сам се определя „като най-подготвен за премиер”, предпочете да мине на заден план, се изтъква от опонентите на ГЕРБ като признание за слабост.

Ала това е така само отчасти. Борисов е седнал, разбира се, по принуда на резервната скамейка. Той обаче благоразумно, хитро и търпеливо изчаква своя нов шанс. За разлика от Петков и Рашков, които импулсивно и неподготвено побързаха да го арестуват, но трябваше тутакси да го пуснат – така той триумфира над тях.

Борисов се готви да се завърне

Поведението на ГЕРБ в поредната политическа хореография около мандатите е максимално точно. Борисов стои, протегнал ръце, отворен за диалог, но също така търси начин да вбие клин между двойката, която единствено оцеля в пакет от партиите на промяната – ПП и ДБ. В края на 2022 година 65% от българите смятат, че страната се движи в погрешната посока („Евробарометър”). Рейтингът на президента Радев върви надолу. Остатъците от партиите на промяната са парирани в парламента от ГЕРБ, БСП и ДПС.

ГЕРБ са пуснали дълбоки корени в местната власт, а тя е извор на политическо дълголетие. Докато чака, приклекнал и готов за скок, още българи да му простят, Борисов няма да сгреши, ако си дялка патерици. Така ще ускори завръщането си през парадния вход. Възможно е да го дочака.

Този коментар изразява личното мнение на автора и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Весела Веселинова
Източник: Петър Чолаков, "Дойче веле"