Снимка: БГНЕС
Това обяви премиерът Улф Кристерсон пред Европарламента
„Швеция подкрепя членството на България и Румъния в Шенген, защото Балканските страни играят много важна роля за нас”. Това заяви в пленарната зала на Европейския парламент шведският премиер Улф Кристерсон, чиято страна в момента е ротационен председател на ЕС. Той обаче не отговори пряко на въпроси на евродепутати от двете страни дали този въпрос ще бъде приоритет за шведското председателство.
Българският евродепутат от групата „Обнови Европа” Илхан Кючюк, попита Кристерсон защо темата за членството на България в Шенген не е част от дневния ред на шведското председателство. Призив по този въпрос отправиха и евродепутати от Румъния.
Швеция пое председателството на ЕС и Кристерсон представи приоритетите им.
Сигурност, енергетика и върховенство на закона са основните приоритети на шведското председателсто, което стартира в началото на годината. Това стана ясно днес, при официалното представяне на приоритетите на страната. Разширяването на Шенген обаче не е сред тях. Това доведе до остра реакция от български и румънски евродепутати, които поставиха темата на масата и така получиха уверение за подкрепа.
Основен приоритет на Швеция като председател на Съюза ще бъде сигурността на Европа. Тя ще се изразява в продължаващата подкрепа за Украйна и увеличаване на значимостта на Европа във все по-несигурния свят. Шведският премиер Улф Кристенсон обаче не спомена разширяването на Шенгенското пространство с България и Румъния, което предизвика реакция от евродепутатите, които настояха темата да не бъде подценявана.
„Едната тема е бъдещето на Шенген – България и Румъния най-накрая трябва да бъдат част от Шенгенското пространство. Защо това не е част от дневния ред на шведското председателство? Как да спечелим сърцата и умовете на европейските граждани”, попита Илхан Кючюк от групата „Обнови Европа”.
Темата „Шенген” беше поставена на масата и от румънски евродепутати. Така стана ясно, че извън основните си приоритети, Швеция все пак предвижда пакет от законодателни актове по въпроса за Шенген.
„Разбирам разочарованието по въпроса за разширяването на Шенген. Швеция, както и останалите страни в ЕС, разбираме желанието на България и Румъния да се присъединят”, каза Улф Кристенсон. „Подкрепяме членството на България и Румъния в Шенген, защото Балканските страни играят много важна роля за нас”, каза още той.
И ако Румъния се надява да получи зелена светлина за Шенген още по време на шведското председателство, то за София нещата едва ли ще се решат преди есента. Причината - Нидерландия иска нов доклад с оценка за България, който трябва да бъде готов през юни.
Междувременно се очаква Брюксел да представи и доклад за Върховенството на закона за всички страни от Общността.
Информация: Антоанета Николова
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Ина Григорова