Това коментира премиерът на съвместна пресконференция с генералния секретар на ОИСР

Организацията за сътрудничество и развитие - с доклад за икономическото състояние на България. Страната ни опитва да се присъедини към така наречения „клуб на богатите” вече няколко години. Днес стана ясен и срокът, в който може да влезем в Организацията - най-рано след три години.

В доклада на ОИСР за страната ни могат да бъдат прочетени забележки и похвали. От Организацията подчертават, че ни очаква забавяне в растежа на БВП до 2%. Това обаче се оказва тенденция в цяла Европа. Съветите са България да повиши минималната работна заплата, както и да има по-строга фискална политика. От ОИСР отчитат като плюс стабилната ни банкова система.

„Нашата първоначална самооценка показа, че България покрива стандартите на ОИСР във висока степен. При максимална вътрешна мобилизация, разполагаме с възможности да приключим присъединителния процес за около три години”, коментира премиерът Гълъб Донев на съвместна пресконференция с генералния секретар на ОИСР Матиас Корман.

„Едно от най-важните предимства на Организацията е, че тя е безспорен източник на експертиза и на най-добри практики във всички сфери на икономическото, социалното и общественото развитие. За България активният диалог с ОИСР е възможност за намиране на подходящи решения за подобряване ефективността на публичните политики”, добави министър-председателят.

Донев уточни, че за България присъединяването към ОИСР е катализатор за реформите, от които има нужда страната ни. „Не разглеждаме членството си като карта за достъп в клуба на богатите. За страната ни това членство е приобщаване към ценностите на Организацията за свобода, демокрация, върховенство на закона, закрила на правата на човека, както и към отворена, конкурентоспособна и прозрачна пазарна икономика”, допълни той.

От своя страна Корман отбеляза, че тясното сътрудничество на ОИСР със служебното правителство е начертало пътя за гарантирането на всички реформи, които ефективно трябва да бъдат извършени в България за повишаване на икономическото и социалното състояние. „Оценяваме високо широката политическа подкрепа за присъединяването на България към ОИСР. Това е важна основа”, посочи Корман.

Според генералния секретар на ОИСР след COVID пандемията българската икономика много бързо е започнала стабилно възстановяване. То обаче е било преустановено от глобалната енергийна криза заради войната на Русия в Украйна. „Това не е уникално за България, същата ситуация се вижда и в други държави в региона и цяла Европа”, коментира Корман.

„Трябва да се овладее корупцията, защото тя има тежка цена. С това ще се увеличи производителността на труда. Има органи, които отговарят за откриването и преследването на корупцията. Тя трябва да се преследва на всякакви нива и на всички длъжности, за да има повече прозрачност и независимост на властите”, категоричен е генералният секретар на ОИСР.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.