Снимка: БГНЕС
Това каза журналистът на 18-ата световна среща на българските медии
Фалшивите аудио и видео, създадени от изкуствен интелект, стават все по-неразпознаваеми от истинските. Но по-голямата заплаха е за текстовете, тъй като Chat GPT ще може да усили, да умножи в милиони пъти усилията на сегашните дезинформатори. Тези, които са лесно манипулируеми, ще станат по-лесно манипулируеми, каза журналистът Христо Грозев в дискусия на тема „Свободата на избор на аудиторията“ на 18-ата световна среща на българските медии.
„Те създават адаптивен текст, за да участват в определена дискусия, за да дезинформират. Това ще засегне по-лесно подаващата се част от обществото“, допълни Грозев.
Христо Грозев обжалва задочния си арест пред руски съд
Модератор на дискусията беше директорът на дирекция „ЛИК“ в БТА доц. Георги Лозанов. Той цитира Робърт Капа. „Естетика на опасността – колкото по-опасна е една снимка да я направиш, толкова по-хубава е“, каза доц. Лозанов. И принесе тази мисъл към работата на Христо Грозев в „Bellingcat“.
Грозев разказа за случая „Навални“ и работата по разследването си.
„В случая с Навални взаимоотношение с тайните служби не е имало, тъй като този човек не знаеше, той мислеше, че докладва на свой шеф“, разказа той. По повод съмненията дали журналистите имат право да се представят за друг човек, за да събират данни, той обясни, че в случая, Навални като жертва на покушение е имал това право. „А аз като журналист имах право да стоя в стаята и да запиша“, обясни Грозев.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петкова