Снимка: Булфото
15-годишно дете загина на пешеходна пътека в центъра на София в събота вечер
Напрежение и вълна от реакции след трагедията в центъра на София, при която през уикенда 15-годишно дете беше блъснато на пешеходна пътека от пиян шофьор. Мъжът е задържан за 72 часа, а тази вечер се организира втори протест пред МВР с настояване за спешни и адекватни мерки. Недоволството ще се проведе в 18.00 ч.
Според жители на квартала почти всяка нощ по ул. „Гурко” се шофира с висока скорост, а силовото ведомство е на метри от кръстовището с ул. „Цар Иван Шишман”, където в събота вечерта бе пометено 15-годишно дете. Шофьорът се оказа с над 2 промила алкохол.
Шофьор с над 2 промила уби дете на пешеходна пътека в София (ВИДЕО+СНИМКИ)
„Познавам семейството на загиналото момче. Всяка сутрин минавам през тази пешеходна пътека. Кръстовището е много натоварено. Редовно се паркира и няма видимост. Дъщеря ми е на 12 години и всеки път й обяснявам, че трябва много да внимава и да пресича само на пешеходни пътеки. Какво да й кажа сега? Защо един тийнейджър на 15 може да спазва правилата, а един човек на 37 се държи като разюздан подрастващ? Качва се пиян, не спазва знаци и ограничения. Ценностната ни система е обърната”, заяви в ефира на „Здравей, България” психологът Петя Атанасова, която живее близо до инцидента.
По думите й подобно престъпление засяга много хора. „Съучениците и приятелите му ще бъдат с капсулирани психотравмени преживявания”, уточни Атанасова.
Бившият началник на КАТ-София Тенчо Танев обяви пред NOVA, че шофьорът е карал в нетрезво състояние и преди.
„След като е бил заловен, е образувано досъдебно производство в Пето районно управление. По-късно, по неясни причини, е прекратено. Глобен е с 10 лв., защото не си е носил книжката. Не е наказан заради това, че е шофирал под въздействието на алкохол”, обясни Тенев.
„В последните дни имахме възможност да видим как под напор на емоции се промени Наказателният кодекс и се прие отнемане на коли на хора, които шофират след употреба на алкохол. Текстът беше несръчно написан. Българинът в продължение на десетки години е възпитаван да не уважава закона. Той не се спира пред никакви санкции. Имам действителен случай от практиката ми. Мой клиент беше преследван от пиян, криминално проявен мъж с нож в ръка, който крещял „Ще те убия и ще те излежа”. За какво отнемане на автомобил говорим? Представете си, че някой си е взел от западно-европейско автомобилно гробище консерва на четири колела и си я кара пиян. Ще му отнемат 150 лв.”, коментира Емануил Йорданов, бивш министър на вътрешните работи.
„Моите наблюдение пък показват, че това отнемане на колата се оказва спирачка за много шофьори да се качат пияни. В закона имаме проблем. В момента имаме повдигнато обвинение на водача за причинено пътно-транспортно произшествие при евентуален умисъл, където обаче не е предвидено отнемане на кола. Взимат им автомобилите, когато са пияни, а не когато са причинили смърт. Условната присъда е ненаказаност”, обясни Елица Буенова, адвокат при пътнотранспортни произшествия.
Тя разказа, че вчера след протеста е имало няколко шофьори, които са направили нарушения, но полицията не е обърнала внимание.
„Притеснявам се, че ще вдигнат пешеходна пътека и случаят ще приключи, както стана на бул. „Сливница” след трагедията с Ани и Явор. Вчера след протеста един джигит с мръсна газ мина през кръстовището. Преди това друг направи обратен завой на кръстовището. Попитах униформен няма ли да го спрат и глобят. Той ми отговори „Объркал е пътят човекът”, поясни Буенова.
„От години апелирахме за промени в Наказателния кодекс по отношение на пияните и дрогираните на пътя. Потресени сме от промените. В последните години Прокуратурата се опитва да докаже, че когато си се качил да шофираш в нетрезво състояние, направиш катастрофа и убиеш човек, това не е престъпление по непредпазливост, а и при евентуален умисъл”, смята адвокатът Илия Тодоров от Българската асоциация на пострадалите при катастрофи.