Темата коментира експерт в “Ох, на мама! Podcast”

В трепетно очакване на своята рожба всички майки си задават важен въпрос относно доходите си, а именно: Как се изчислява месечното обезщетение, което ще получавам през първата година на отпуск по майчинство? И колко получавам през втората година? В новия епизод на “Ох, на мама! Podcast” oтговори дава мениджърът Човешки ресурси Мария Маринова.

Всички лица в трудови правоотношения изплащат всеки месец осигурителни вноски по фонд „Общо заболяване и майчинство“, формирани като процент от брутното възнаграждение, на което се осигуряваме в законово определен диапазон.

Обезщетението по майчинство се изчислява на базата на среднодневното ви възнаграждение за период от последните 24 месеца, като паричната стойност, която майката получава, е 90% от брутната получена среднодневна стойност, умножена по работни дни в месеца.

Всяка бъдеща майка има право да използва поради бременност и раждане 410 дни за всяко дете, от които 45 дни се ползват задължително преди раждането.

В помощ на всяка очакваща дете дама, имаме един съвет - изкарайте си ПИК (персонален идентификационен код) в НОИ.

Така ще можете да получите достъп до своето досие и с помощта на калкулатор в онлайн системата на НОИ лесно ще можете да изчислите на база внесените осигуровки стойността на паричното обезщетение, което ви се полага.

В майчинство съм: Какви са правата ми?

Втора година майчинство

През първата година майчинство месеците се нижат неусетно един след друг в борба с колики, растящи зъби и захранване. И в един момент майките стигат до следващ важен етап, когато трябва да решат дали да се върнат на работа след навършване на 1 годинка на детето, или да продължат с грижите за него и през следващите 12 месеца.

Ако искате да получавате обезщетение за отглеждане на дете от държавата и през втората година, важен фактор е детето да не е записано в детско заведение.

По време на втората година, отглеждането на дете може да бъде преотстъпено със съгласие от майката, на бащата или на един от техните родители (баба или дядо на детето), но само ако работят по трудово правоотношение.

През времето на отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст на майката или лицето, което е поело тази отговорност, се изплаща парично обезщетение, фиксирано от държавните органи.

Към момента сумата, приета за всеки месец през втората година, е в размер на 780 лева. Важно е да знаем, че времето през втората година за отглеждане на дете се признава за трудов стаж.

След като всяка майка се информира за правата и вариантите, които й се предоставят, спокойно може да реши дали да посвети още една година на детенцето си, или да преотстъпи тази възможност на близък роднина и плавно да се завърне към професионалния си път.

Редактор: Габриела Винарова