Възможно е да се стигне до поскъпване на петрола и на товарите, които минават през този регион, смята бившият военен министър

„Липсата на контакти с властта в Сана (столицата на Йемен), е сред големите затруднения за спасение на нашите моряци на отвлечения кораб. Там от 2015 г. се води гражданска война, те (похитителите) са групировка, която е иранско прокси. Една от възможностите за спасение на моряците, е да се търси участието на Иран в преговорите за освобождаване на екипажа. Там има украинци, мексиканци, румънци. Това означава, че на практика трябва да бъдат използвани възможностите на дипломатическите служби и на ЕС. Трябва да се водят преговори”. Това заяви бившият военен министър Ангел Найденов в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS.

Четвърто денонощие няма контакт с кораба "Galaxy Leader" с двама българи на борда

Той изтъкна, че ЕС е голям донор на финансови средства за палестинците, не само в Газа, но и в Западния бряг, и допълни да не се пропуска ролята на Катар, който е основният посредник, включително и на очакваното споразумение между Израел и Газа за затишие на военните действия.

Според Найденов до този момент никой не бил разглеждал атака по въздух на кораб, което може да доведе до допълване на протоколите в мореплаването. Съответният район, където бе отвлечен кораба, ще бъде идентифициран като високорисков, което означава, че ще бъдат повишени застраховките за риск. Това ще доведе до повишаване на превозите и на цените на стоките и на петрола. През Баб-ел-Мандебския пролив минават 9 до 10% от световната търговия с петрол, може да очакваме поскъпването му, обясни бившият военен министър.

Сателитни снимки показват къде е отвлеченият кораб "Galaxy Leader"

Според него е било очаквано подобно похищение на кораб. „От средата на октомври започнаха нападенията с ракети, има предупреждения, че ще бъдат нападани кораби, които са собственост, дори частично или се оперират от израелски компании”, каза Найденов.

Самото похищение той оцени като: „много добро планиране, много добра подготовка за осъществяване на атаката от хутите – йеменските бунтовници. Ако не професионални, то много добре тренирани действия от групата, която на практика осъществи този десант от хеликоптера на палубата на автовоза. Атаката на хеликоптера е от страната на т.нар. „мъртва зона”, където не би могло да бъде засечен. Самият район, където е отвлечен кораба, също е добре подбран – ограничава възможностите за маневриране на кораба”.

Парламентът разреши да купим американски бойни машини за 2,5 млрд. лева

По повод изказването на депутата Борислав Гуцанов, че България не поддържа военната си техника, Найденов каза, че би било неуместно да се сравняват сега БТР-ите, които България предоставя на Украйна с новия проект за придобиване на бронираните машини „Страйкър”. "Единственото общо нещо е, че са бойни машини за пехотата", обясни той.

 „Ако в нещо е прав бившият ми колега Борислав Гуцанов, той е прав, че за дълъг период от време това, което беше снето от Българската армия, беше разпродавано, но средствата не се връщаха във въоръжените ни сили, не се използваха за превъоръжаване. Реформата се изразяваше до голяма степен в съкращаване, а не в придобиване и развитие на нови отбранителни способности”, каза Ангелов.

Относно проекта за предоставяне на бронетранспортьори на Украйна, Найденов каза, че това е техника с отпаднала необходимост както за МВР, така и за Българската армия. Решението е по инициатива на група депутати на Народното събрание, допълни той. „Вчера беше окончателната ратификация между МВР на България и представители на Киев. Техниката е по модел от 60-те години на миналия век, те са произведени през 80-те години. Тази техника е била предоставена на части от Вътрешни войски и очевидно МВР не иска да я използва. Ако някой е имал нужда от тази техника, имал е достатъчно време да ползва каквато е искал част от нея, представете си какви средства биха били необходими”, каза Ангел Найденов.

Хусите обявиха условията, при които биха разговоряли за отвлечения кораб "Галакси лийдър"