За православната ни църква е и още един голям празник - Обрезание Господне

На 1 януари източноправославната църква празнува Васильовден или Сурваки. На този ден източните християни почитат паметта на Св. Василий Велики. Един от великите философи и писатели на раннохристиянската църква. 

По този повод се проведе тържествена света литургия и молебен. Днес имен ден празнуват над 130 хиляди българи. А за православната ни църква е и още един голям празник - Обрезание Господне. Точно 8 дни след раждането му Иисус Христос е бил заведен в храма, за да бъде посветен на Бога. 

Образът му в първия ден на 2024-а посреща вярващите във всеки православен храм. Но в столичната църква „Свети Георги Победоносец“ му се отдава почит целогодишно – тъй като един от престолите е посветен на светеца. Там ни отвежда архимандрит Василий.

Архимандрит Василий, протосингел на Софийската митрополия, сподели ,че доколкото може, се опитва да подражава на светеца. "Кръстен съм с името Васил, по-късно при монашеския подстриг моят духовен старец ми даде същото име – вече на Божия угодник Василий. Да се носи името на велик светец е много трудно, сложно, и същевременно отговорно. Житието му разказва, че той бил ревностен защитник на православната вяра. И заради подвизите и делата му е наречен „Велики“. Не само, че е служил на Бога и на народа – той е имал една огромна любов, каквато е имал нашия Господ – любов към ближния", сподели той.

Дори и след празненствата в новогодишната нощ, храмовете в първите часове на новата година се изпълниха с вярващи. 

За здраве се помолиха и в Лясковец, където е единственият действащ храм в България, носещ името на Свети Василий Велики. Днес обаче водосветът беше отслужен пред храма – защото вратите му са затворени заради ремонт.

Свети Василий е роден в град Кесария Кападокийска около 350 г. от н.е. в знатно християнско семейство. При формирането на неговия характер дейно участие вземат майка му Емелия и баба му Макрина. Те възпитават малкия Василий и неговия брат Григорий в християнските ценности.

По-късно Василий и неговият по-малък брат Григорий учат в Кесария. В това училище Свети Василий се запознава с Григорий Богослов - негов приятел и съидейник. След това младият Василий продължава своето обучение в Атина, където учи с бъдещия император Юлиан Апостат. Негови учители са прочутите за времето си лектори Химерий и Прохерезий. След като завършва своето обучение Свети Василий Велики се установява близо до град Неокесария при река Ирис. Там той създава скромно монашеско общежитие. Малко след това към него се присъединява и неговият верен приятел и сподвижник Григорий Богослов. В този манастир те създават своя правилник на монашеския живот, който векове наред е използван в православната църква. Свети Василий си остава един от най-видните апологети на източната църква.

Честита Нова 2024 година!

Народната традиция свързва празника на Св. Василий Велики с обичая сурвакане. Въпреки тази малка съществена разлика с коледарските групи, на Васильовден се събират млади мъже, които обикалят къщите през нощта и сурвакат техните стопани. На самия празник минават и групи от деца, които също сурвакат стопаните на къщите. Самото сурвакане се явява един вид продължение на коледарските благословии. Както коледарите и сурвакарските групи си имат водач и човек, който изпълнява ролята на магарето и прибира парите и другите дарове. И пак, както коледарите носят със себе си криваци, така и сурвакарите на Васильовден носят дряновици, украсени с пуканки, сушени плодове и вълна. В някои места вместо дряновица се използва и крушевица, т.е. клонки от крушево дърво.

На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила. Екипът на NOVA им честити празника и им желае здраве, благодат и радост!