163 от загиналите през 2023 г. са убити в Газа през първите три месеца на войната

Организацията на обединените нации осъди „неприемливите“ нива на насилие, които вече са обичайни за хуманитарните работници. Това посочиха в изявление, което дойде след новината, че през 2023 г. в света са убити рекордните 280 души, предаде АФП.

ООН предупреди, че войната между Израел и „Хамас” в Газа може да доведе до още по-голям брой такива смъртни случаи през тази година. „Нормализирането на насилието срещу хуманитарни работници и липсата на отчетност са неприемливи, безсъвестни и изключително вредни за хуманитарните операции навсякъде по света“, заяви изпълняващият длъжността директор на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси Джойс Мсуя, в изявление по повод Световния ден на хуманитарната помощ.

Блинкен: Сегашните преговори за мир в Газа може да са последният шанс за спиране на войната

„С 280 загинали хуманитарни работници в 33 държави през миналата година, 2023 г. отбеляза най-смъртоносната година в историята на световната хуманитарна общност“. Това е 137% увеличение спрямо 2022 г., когато са загинали 118 хуманитарни работници, се казва в изявлението на OCHA. Тя се позова на Базата данни за сигурността на работещите в сферата на помощта, която проследява такива данни от 1997 г. насам.

ООН заяви, че 163 от загиналите през 2023 г. са хуманитарни работници, убити в Газа през първите три месеца на войната между Израел и „Хамас”, главно при въздушни удари. Южен Судан, разтърсван от граждански конфликти, и Судан, където от април 2023 г. бушува война, са следващите най-смъртоносни конфликти за хуманитарните работници, съответно с 34 и 25 смъртни случая. В топ 10 попадат още Израел и Сирия с по 7 смъртни случая; Етиопия и Украйна с по 6 смъртни случая; Сомалия с 5 смъртни случая; и по 4 смъртни случая в Мианмар и Демократична република Конго.

Републиканците в Камарата на представителите на САЩ коментират възможността за импийчмънт на Байдън

 „Настояваме да се сложи край на безнаказаността, така че извършителите да бъдат изправени пред съда“, заяви генералният секретар на ООН Антонио Гутериш.

На този фон ръководителите на множество хуманитарни организации и агенции на ООН изпратиха писмо до държавите членки на ООН, в което призовават да се сложи край на „ерата на безнаказаност“.

Отбелязвайки Световния ден на хуманитарната помощ, Съединените щати заявиха, че „дължим на хуманитарните работници нашата благодарност за тяхната служба и нашата ангажираност“.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase

Източник: БГНЕС