Могат ли учените да разберат как те образуват рояци и защо опустошават реколтата

Eдин рояк скакалци може да унищожи цяла реколта и да опустоши всичко. Но какво печели скакалецът от това? Защо отделните скакалци образуват огромни рояци и могат ли да бъдат контролирани - в предаването на "Дойче веле" търсят отговор на тези въпроси.

Могат ли да говорят шимпанзетата

През лятото на 2020 г. три четвърти от площта на Кения беше засегната, което беше неизмерима катастрофа за хората в региона. Биологът Ейнат Казим Фукс от университета в Константс беше там, преживя огромните размери на чумата и я помни. „Бях гледала видеоклипове и пак не можех да повярвам колко голям беше роякът”, каза тя.  
Ейнат Казим Фукс е невробиолог и провежда изследвания със съпруга си Иен Казин, който е директор на Института „Макс Планк” за поведенческа биология. Двойката се интересува от това как скакалците комуникират помежду си, как образуват рояци и как отделните животни могат да повлияят на поведението на целия рояк.

Насекомите на Земята са намалели с 27% за 30 години
 
Те използват както технологии, които им позволяват да проследяват прецизно индивиди в лабораторията, така и нови алгоритми на компютърно зрение, които им позволяват да изучават
животните в естествената им среда. Това е изследване в досега неизследвана област на биологията. Асистенти прекарват часове в залепване на маркираща точка на гърбовете на общо 10 000 скакалци, което е повече от всякога. 

Още по темата гледайте във видеото. То е част от предаването „Проект Бъдеще“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 21.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.

Новините от друг ъгъл - последвай ни в TikTok и открий лицата зад събитията, които формират света ни!