Това стана на спешна среща в МРРБ

Спешна среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството във връзка с намалелия полезен обем на язовир „Тича” и недостига на вода за питейно-битови нужди в Плевен. До нея се стигна след разпореждане на премиера Димитър Главчев. На срещата присъстваха министърът на околната среда Петър Димитров и на регионалното развитие Виолета Коритарова, кметове - на Шумен и Търговище, и областният управител на Плевен.

МРРБ и МОСВ отчетоха, че тази година проблемът с безводието е много остър. Затова са набелязани мерки за гарантиране на водоподаването в Плевен, Шумен и Търговище. Без алтернатива в Плевенско остава изграждането на язовир „Черни Осъм”. Това обаче от МРРБ определиха като дългосрочна мярка, която може да бъде реализирана до десет години. Краткосрочната за Плевен е изграждането на довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група „Биволаре”. За Шумен и Търговище вариантът е изграждането на система „Дунав”. Тя ще се използва не само за водоснабдяване, но и за напояване в определи части.

Среща е проведена с кмета на Кочериново и областния управител на Кюстендил. Там проблемът с безводието се очаква да бъде решен с набелязването на краткосрочни мерки.

Пред Министерския съвет ще бъде представен обобщен доклад с набелязаните мерки и тяхната стойност. Най-много средства ще са необходими за изграждането на язовир „Черни Осъм”. За краткосрочните мерки пари се очаква да бъдат осигурени чрез инвестиционната програма за общините. Срокът за тях, който МРРБ и МОСВ си поставят, е една година.

Асен Личев: Най-голям риск от безводие има в Монтана и Враца

Министърът на околната среда обяви, че още следващата седмица ще свика Висшия консултативен съвет по водите, на който да бъде обсъдена ситуацията със засушаването и причините, довели до проблемите с водоснабдяването. Такава препоръка отправи премиерът Главчев. Ще бъде поставен и въпросът за възстановяването на съществуваща инфраструктура. Като пример беше посочена напоителната система „Малък Преславец”, предвидена да водоснабдява 1 млн. декара. „Като съоръжения, изградени в миналото, ние сме били лидери”, обясни Димитров.

Друг механизъм, който би могъл да бъде задействан с цел ангажирането на всички отговорни ведомства и подобряване на координацията и взаимодействието между тях е чрез Координационния съвет по водите. Съгласно Закона за водите този, съвет извършва интегрирането на политиката по водите и отрасловите политики във водния сектор и включва представители на девет министерства и на Националното сдружение на общините в Република България. В качеството му на председател на съвета, министърът на околната среда и водите може да свика извънредно заседание, на което да бъде обсъден докладът на работната група за справяне с безводието, създадена по разпореждане на премиера и в спешен порядък да бъдат предложени мерки и действия по проблема.