Според експертите парламентарните групи са на уведомителен режим и нищо не възпрепятства формирането им

Липсата на председател на НС не пречи да се връчи първият мандат. Нищо не пречи и на формирането на парламентарни групи. Около това мнение се обединиха преподавателите по Конституционно право Орлин Колев и Стоил Моллов в коментар в ефира на „Здравей, България” .

"Няма конституционна пречка, която да спре конституирането на парламентарните групи дори при липсата на председател на Народното събрание. При формациите не е необходимо да се провежда гласуване и затова този процес може да не спира", обясни Колев. 

Славкова: Предложението най-възрастният депутат да остане на председателския пост на НС е разумно

"Трябва само да се подаде информация на председателя, че групата е формирана и е избрано ръководството ѝ. Това е уведомителен режим", допълни Моллов. И подчерта, че след това първите два мандата може да бъдат връчени на представител първо на най-голямата, а после и на втората по численост група в НС. "Ако се конституират парламентарните групи, тази процедура може да започне", посочи Моллов. 

И двамата събеседници обаче бяха категорични, че НС не може да работи без председател. "Не може да се изпълнява никаква дейност - нито законодателна, нито контролна", категорични са конституционалистите. 

Целия разговор гледайте във видеото. 

Редактор: Станимира Шикова