Стопкадър: "Дойче веле"
Цифровизирането на книгата ще направи много по-лесно изследването ѝ в бъдеще
Все повече исторически документи се дигитализират. Преди изобретяването на печата, книгите били истински съкровища - ръчно написани резервоари на знания, пазени за малцина привилегировани, разказва репортаж на "Дойче веле".
Изкуственият интелект и дигиталните технологии навлизат в учебния процес
Векове след като са написани, безброй изследователи по цял свят продължават да се учат от тези уникални свидетели на миналото. Една от изследваните книги – „Часословът” на Адалберт Саксонски от края на 15 век, се състои от близо 900 страници. В него има молитви и други християнски текстове. Изследователите Петра Освалт и Бетина Драйс, които дигитализират книгата, внимателно поставят античния том на специален скенер с висока разделителна способност. Цифровизирането на книгата ще направи много по-лесно изследването ѝ в бъдеще. Това ще означава по-малко усилие за експертите и по-малко износване на крехкото съкровище.
Как хората в древността са успявали да осигурят вода в сухите райони
„Сега, ако искате да видите книгата, трябва да извадите този индивидуален ръкопис от трезора, от студена кутия в хладилна стая и да я прегледате на специална работна станция“, обясняват специалистите.
Видеото е част от предаването „Проект Бъдеще“ на „Дойче веле“, което се излъчва всяка събота от 21.30 ч. по NOVA NEWS. Не пропускайте материалите на „Дойче веле“ и в ефира на „Събуди се“ по NOVA всеки уикенд.
Редактор: Весела Веселинова