Снимка: iStock
Режимът на водата обаче остава
Община Плевен обмисля да обяви бедствено положение заради безводието в града и още десетки населени места. Държавната болница е поръчала дори водоноски от общината. Плевен от четири месеца е на режим - водя няма осем часа през нощта и шест през деня.
„Болницата в Плевен поиска водоноски и те бяха предоставени в най-кратък срок. Здравното заведение работи с пълен капацитет с вода, която ѝ се доставя ежедневно”. Това заяви в „Здравей, България” зам.-кметът на Плевен Калоян Къдрийски. И допълни: ”Към този момент на заседание на Общинския съвет решихме, че няма нужда да се обявява бедствено положение и да се плаши излишно населението. Основно има нужда от питейна вода за детските заведения. Ръководствата ни увериха, че се справят със ситуацията. Вода за питейни нужди има”, категоричен е той.
Ловеч въвежда режим на водата и през деня
Управителят на ВиК - Плевен инж. Климент Тодоров обясни, че „вода има между 6 и 10 часа сутринта и вечер – от 18 до 22 часа”. „През останалото време събираме вода в резервоарите, за да осигурим вода за населението”, заяви той.
Над 60 души от Плевен и региона са всеки ден на хемодиализа в държавната Университетска болница. В здравното заведение водата - и то под налягане, е жизнено необходима, а режимът в града е създал трудности. "Имахме проблем в болницата, защото е важно водата да има налягане, за да действа болницата и операционният блок", обясни доц. д-р Александър Вълков, изп. директор на УМБАЛ „Георги Странски“ – Плевен.
Затова от лечебното заведение са прибегнали до резервна вода. "Имахме нужда от две водоноски. Временно. За да поддържаме хигиената, както и за операционната. Осигуриха ни и питейна вода за пациенти и персонал", заяви доц. д-р Вълков.
Така, проблемът с безводието, в държавната болница, засега е решен. Но не и кардинално за Плевенско.
Повече по темата гледайте във видеото.