Снимка: iStock
Задно с нас в пространството влиза и Румъния
Решението за пълноправното приемане на България в Шенген е готово. Задно с нас в пространството влиза и Румъния.
В черновата на документа се посочва, че от 1 януари 2025 г. се премахват проверките по вътрешните сухопътни граници с и между България и Румъния. Очаква се решението да бъде окончателно гласувано на 12 декември тази година. Предложението е на унгарското ротационно председателство. То е договорено с Европейската комисия и с доскорошните противници на идеята - австийците.
Реакциите
„Имаме добро развитие на нещата и чудесна новина. България и Румъния стават пълноправни членки на Шенгенско пространство. За нашата партия никога не е имало първо и второ качество европейци”, отбеляза председателят на ЕНП Манфред Вебер.
Радостта си от дългоочакваното решение не скри и Андрей Ковачев от ЕНП, който ръководи делегацията. „След толкова години протакане и толкова много щети за България, това решение най-накрая ще е факт”, каза той.
„Това, че има споразумение, не значи, че е приключен въпросът. Искаме на финалната права Европейския парламент да каже своето категорично мнение по въпроса, че България и Румъния трябва вече окончателно да влязат и по сушав Шенген”, подчерта Кристиан Вигенин от Социалдемократите.
„Изглежда всички държави са осъзнали, че имаме общ интерес от сериозна и съвместна защита на общите си външни граници”, коментира евродепутатът Радан Кънев.
След влизането в сухопътния Шенген: Какви са притесненията на превозвачите
Инициативата за дебата е на Елена Йончева от групата на европейските либерали. „Поставих искането пред политическото ни семейство. Аз дадох моите аргументи и това се прие от останалите политически групи. В резултат на това днешният дебат е факт”, сподели тя.
„На ниво държави членки вече изглежда, че има съгласие от всички 27, което е позитивен знак”, посочи евродепутатът от редиците на ПП-ДБ Никола Минчев.
Според европейския депутат Ивайло Вълчев „става още по-важно страните от Европа да инвестират в това българската граница да бъде защитена”.
Намериха се и хора, които са против и имат възражение. „Шенген трябва да бъде преосмислен и преработен, защото не отговаря на нуждите на сигурността на гражданите и държавите”, категоричен е евродепутатът от „Възраждане” Станислав Стоянов.
Репортер: Антоанета Николова
Редактор: Калина Петкова