Министърът на околната среда и водите посочи какви са препоръките за преодоляване на кризата

В сряда се проведе заседание на Висшия консултативен съвет по водите, на който бяха обсъдени проблемите с недостига на вода и ефективното използване на този природен ресурс. На него присъстваха представители от НИМХ, които направиха точен анализ и оценка на валежите, речния отток и нивото на подземните води. Бяха очертани и основните приоритети, свързани с ползването на водите за напояване и питейно-битово снабдяване. Това каза на брифинг пред журналисти министърът на околната среда и водите Петър Димитров. Той посочи, че валежите и оттокът на реките са намели, което се наблюдава и в планинските райони, а оттокът на реките за юни е намалял със 72% средно за цялата страна, спрямо същия период на миналата година. В Плевен и Ловеч намалението е със 82%, допълни министърът. 

Основен приоритет е същественото намаляване на загубите във водопреносната  мрежа, заяви той. И каза, че от Софийска вода вече помагат при управлението на ресурса в Плевен. Министърът каза, че трябва да се инвестира в участъците, в които се губи най-много вода, и да се намалява налягането във водопреносната мрежа. И подчерта, че такива мерки в София вече дават добри резултати.

Регионалният министър проверява нивото на язовирите в района на Бургас

Друга мярка е осигуряване на резервни източници на питейна вода в населените места, обясни Димитров. Но допълни, че намирането на алтернативи не носи сигурност за водоснабдяването. „В Кочериново има два питейни язовира, които са напълно достатъчни, но до населението не достига вода. Там загубите са огромни. На други места са изправени пред такива тревоги. В Перник загубите са 83%. Преди пет години там имаше изключително тежък режим и не са предприети никакви мерки. Ще се стигне до момент, в който дори язовир „Студена” няма да е достатъчен. В Плевен има големи загуби, които са неглижирани в миналото”, каза още Димитров. Той посочи, че Варна има алтернативно водоснабдяване, но за Бургас въпросът не стои така, и акцентира на проблема с ниските обеми на язовир „Камчия”.

Друга препоръка е рехабилитацията на съществуващите съоръжения за резервно водоснабдяване, посочи министърът. И допълни, че такива има например в Сливен и Шумен.

Консултативният съвет силно препоръчва на общините да бъдат адекватни на съвременните климатични условия, каза той. И поясни, че там, където има проблем с осигуряването на вода, може да се пренасочат част от средствата, отпускани по програма на МРРБ, за да се финансират  инфраструктурни проекти за ВиК мрежата. Министърът допълни, че в момента кметът на Плевен работи по този въпрос.

Димитров посочи, че хидромелиоративните съоръжения не са ремонтирани години наред и там загубите са много големи. И заяви, че са предприети действия в тази посока.

Редактор: Цветина Петрова