Снимка: Благой Цицелков, NOVA
Празникът е посветен на подписването на Антарктическия договор през 1959 г.
На 1 декември отбелязваме Деня на Антарктида – празник, посветен на подписването на Антарктическия договор през 1959 г. Този международен документ превръща ледения континент в зона на мир и наука, забранявайки военни действия и ядренo оръжие, и осигурява свободен достъп за научни изследвания.
Снимка: Благой Цицелков, NOVA
България е част от това научно предизвикателство повече от 30 години. От основаването на базата „Св. Климент Охридски“ на остров Ливингстън през 1988 г. до днес, страната ни активно участва в полярни изследвания. Само през последната експедиция българските учени завършиха 12 научни проекта, свързани с климатичните промени, биологичното разнообразие и геологията на Антарктида.
Снимка: Благой Цицелков, NOVA
По време на 31-вата експедиция българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ за първи път премина през опасния пролив Дрейк, символизирайки пътя на България към по-дълбоко научно сътрудничество с държави като Испания, Турция и Португалия. Филмът "Първото плаване: 126 дни на борда" на Благой Цицелков и оператора Николай Кънчев ще бъде представен във Варна днес в рамките на отбелязването на празника. Днес корабът плава към ледения континент за 3-ти път.
Снимка: Благой Цицелков, NOVA
Директорът на Българския антарктически институт, проф. Христо Пимпирев, поздрави всички сътрудници и участници в експедициите. Този ден е символ на отдадеността и научния дух на всички, свързани с изследванията на белия континент.