Снимка: AP/Lee Jin-man, БТА
Това се случва след като държавният глава обяви, че въвежда военно положение
Импийчмънт за президента на Южна Корея заради обявеното от него и отменено 6 часа по-късно военно положение. Шестте опозиционни партии са внесли в парламента искането за сваляне на Юн Сук Йол, което може да бъде гласувано в петък. Южна Корея преживя драматична нощ. Само шест часа след като изненадващо президентът обяви военно положение, парламентът го принуди да го отмени.
„Обявявам 190 присъстващи депутати и всички 190 са гласували в подкрепа на искането за отмяна на спешното военно положение!”, заяви председателят на парламента на Южна Корея Уо Уон Шик.
Съгласно конституцията на Южна Корея, решението на парламента е задължително и президентът трябва да го изпълни. „След като Националното събрание поиска отмяна на военното положение, то беше отменено”, обяви южнокорейският президент Юн Сук Йол.
Министърът на отбраната вече подаде оставка, а най-голямата опозиционна партия обаче поиска президентът Юн Сук Йол незабавно да напусне поста си. „Той трябва да се оттегли. Незабавно да подаде оставка. Това е волята на хората!”, категоричен е лидерът на Демократическата партия Парк Чан Де.
Южна Корея отмени военното положение
Хиляди хора излязоха по улиците на страната, за да се обявят срещу въвеждането на военно положение. „Тук съм, за да покажа колко съм ядосана от събитията от снощи, от опита за въвеждане на военно положение, което е много антидемократично. И за щастие успяхме да го спрем. Но въпросът е, че тези, които опитаха този безумен ход, все още са на постовете си. Докато не се оттеглят, не се чувстваме достатъчно сигурни”, заяви Сумин О, жителка на Сеул.
Съединените щати, които имат почти 30 000 войници в страната, изразиха първоначално безпокойство от обявеното военно положение, а след това и облекчение от отмяната му. „Приветстваме изявлението на президента Юн, който оттегли заповедта за военно положение. Всички политически разногласия трябва да бъдат разрешавани по мирен начин и в съответствие с принципите на правовата държава”, подчерта държавният секретар на САЩ
Антъни Блинкен.
Обявяването на военно положение - първото от повече от 40 години насам, хвърли Южна Корея в най-голямата криза в модерната ѝ история.
Редактор: Камена Георгиева