Снимка: БГНЕС
Първото заседание продължава вече 24 дни
Докато депутатите остават блокирани в търсенето на председател, нови предложения как да се прескочи тази стъпка и да се премине към консултации с президента и връчване на мандати за правителство. Възможно ли е това? В края на 24-ия ден от първото заседание на парламента ситуацията изглежда така - без сближаване на позициите между първите и вторите в Народното събрание. За ПП-ДБ ключово е техните колеги да подпишат декларацията за санитарен кордон. А от ГЕРБ-СДС са готови на друго - да бъдат изчетени поименно съставите на парламентарните групи от трибуната на парламента. Което да даде възможност тези групи да се приемат за сформирани и така да се премине към разговорите с президента и първия мандат за съставяне на редовно правителство. И според „ДПС – Ново начало” това е вариант да се продължи напред, но за „Възраждане” предложението е бягане от отговорност.
Борисов: Дни наред се отказах от всичко на света
Дни наред аз се отказах от всичко на света – от Рая Назарян, от мен. Предложих всички варианти. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов преди 9-ия опит на парламента да избере председател. Той посочи, че партията му няма да издигне отново Назарян и ще подкрепи номинираната от "БСП - Обединена левица" Наталия Киселова, както и миналата седмица. "Ние сме последователна партия", поясни Борисов.
Лидерът на ГЕРБ обяви, че ще предложат всяка група в парламента да изчете имената на депутатите си, за да започнат консултациите при президента за съставяне на правителство. Борисов уточни, че ако получи първия мандат, ще покани на разговори всички партии без „ДПС – Ново начало” и АПС.
Пеевски: Убеден съм, че тук загрява друг проект
Лидерът на „ДПС-Ново начало” Делян Пеевски е съгласен с предложението на Бойко Борисов да се изчетат парламентарни групи и без избран председател на НС, след което да се завърти рулетката с мандатите. „Няма друг вариант, виждате какво става вътре – трагедия. Пореден ден за какво сме дошли - да се излагаме пред хората? Това не работи вече”, заяви Пеевски в кулоарите на парламента.
„Трябва да го осъзнаят, да изчистят групите, да мине рулетката и да се приключва. В момента даваме време за друг проект, който се готви. Убеден съм, че тук загрява друг проект – гледайте изявите, кой къде се разхожда, какво говори. Да идва новия проект, защото това е срам”, заяви още Пеевски.
„Знам какви резултати ще има „ДПС – Ново начало”. Хората искат избори”, коментира още той. „Да излизаме, да има ясен победител, да има втора партия, трета. Да има правителство и България да върви по европейския път”, заяви Пеевски.
Той каза още, че „ДПС-Ново начало” няма да даде подкрепа за нито един от предложените за председател на НС.
Петков: В разговори за мнозинства, зад които наднича Пеевски, няма да влезем
„Нямаме доверие на ГЕРБ. 38 дни те правиха всякакви тактически ходове само и само да забавят заработването на този парламент. Това го виждаме и днес от трибуна. От „Продължаваме Промяната“ разговори с ГЕРБ не сме водили и не смятаме, че трябва да се случват, освен пред камери, защото тези хора в момента само разиграват, едната партия, другата, третата, за да забавят парламента да заработи, за да може Сарафов да бъде избран“, заяви съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.
„Това, което ние ще направим днес - подкрепяме нашия коалиционен партньор ДСБ с тяхната кандидатура на първи и втори тур. Но ако трябва нашите гласове да се отпуши, за да тръгне този парламент на втори тур ще подкрепим и най-възрастния председател. Време е този парламент да заработи, от всеки ден забава печели главният прокурор Сарафов“, допълни той.
Петков съобщи, че Даниел Лорер и Явор Божанков няма да подкрепят Силви Кирилов. „Но ние сме си дали ясно нашата политическа дума там и си оттеглихме доверието“, уточни той.
От „Възраждане”видяха в предложението на ГЕРБ бягане от отговорност.
„В НС има и парламентарна практика и всичко казва така - трябва да бъде избран председател на НС. Това, че има някакви политически субекти, които буквално за един ден проявяват 3-5-10 различни свои позиции, няма как да толерираме и да смятаме за нормално”, каза Иска Михайлова.
Според ИТН идеята е неосъществима.
„Добре приемаме, че хипотетично е възможно да се осъществят групите в парламента, но няма ли действащ председател, който да организира дневния ред”, каза Станислав Балабанов.