Причината - заплахата от изчезване заради повишаването на морското равнище

Международният съд в Хага беше помолен да се произнесе дали държавите, които замърсяват най-много, могат да бъдат подведени под отговорност за причиняването на климатичните промени. По-малки островни държави твърдят, че повишаването на морското равнище
застрашава съществуването им, разказва Voice of America.

„Според международното право държавите имат задължението да полагат необходимата грижа, за да предотвратяват значителни вреди за околната среда, да намаляват емисиите и да предоставят подкрепа на другите държави, за да бъдат защитени човешките права на настоящите и бъдещите поколения”, заяви представителят на Вануату.

Съдиите ще разгледат не само юридическите климатични споразумения, но и международните закони за правата на човека. Съдът изслушва показанията на страни, отговорни за голяма част от вредните емисии в света, включително и САЩ.

Недоволство от споразумението на Голямата климатична конференция в Баку

Много големи замърсители твърдят, че единствените приложими закони произлизат от съществуващите климатични споразумения, каза Ники Райх от Центъра за международно екологично право. Тя допълни, че Съединените щати се опитват да убедят съдиите, че това, което се е случило преди климатичното споразумение, няма значение от правна гледна точка.

Мнението на съдиите няма да бъде юридически обвързано, но има значение, каза още Райх. Тя посочи, че така ще бъдат очертани рамките на това какво изисква международното право. А също така и какво трябва да очакваме от държавите по отношение на действията им спрямо климатичните промени, както и компенсиране на нанесените вреди.

Климатични промени: Спор между богати и бедни страни за 1300 милиарда долара

Представители на почти 100 държави и междуправителствени организации ще свидетелстват пред съда, а изслушванията трябва да приключат на 13 декември. Очаква се съдиите да представят своята позиция догодина, посочват от VOA.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America