Финансовият министър Людмила Петкова представи параметрите на бюджета за 2025 г.
На днешното заседание на МС са приети проектът за Закон за държавния бюджет за 2025, както и проектите за бюджетите на ДОО и НЗОК. Параметрите представиха финансовият министър Людмила Петкова, здравният министър Галя Кондева и социалният министър Ивайло Иванов.
„Министерството на финансите беше подготвилo анализ за приходите и разходите”, каза министър Петкова. Според сметките на МФ приходите нарастват с 4-5 милиарда, а разходите с по-значителни темпове.
„През 2025 г. 18 милиарда лева е разликата в приходите и разходите. При дефицит от 3% на БВП, прогнозният е 215 милиарда лева, тоест това е около 6,4 милиарда дефицит. Поставен беше въпросът как да бъдат стопени 11-12 милиарда. МФ разработи пакет от приходни и разходни мерки, обсъден с работодатели, синдикати, общините и част от политическите партии в НС. След проведените консултации обсъждахме в МФ мерки, които ще имат най-малък негативен ефект върху икономическото развитие и инфлацията. Планираните приходи са 92 милиарда. Ако се сравни с плана за 2024 г., ръстът е 17 милиарда, но сравнени с очакваното изпълнение на 2024 г., ръстът е 20 милиарда. За 2024 година не постъпиха планираните второ и трето плащане по ПВУ. Средства в подобен размер са планирани за 2025 г. От 20 милиарда ръст на приходите, 15 милиарда са свързани с данъчноосигурителните приходи, 5 са помощи и плащания – ПВУ и европейските фондове”, обясни Петкова.
Министърът добави, че България е на прага на приемането в еврозоната и трябва да се придържа към определени критерии.
Увеличението на акцизите
Финансовият министър обясни, че увеличението на акциза на литър алкохол над 40% ще е 15,6 стотинки. Двойно увеличение на цената на алкохола би било спекулативно.
„По отношение на бирата в момента акцизът на литър е 0,015 лева. След увеличението ще е 2 стотинки на литър”, обясни Петкова.
Що се отнася до тютюна и тютюневите изделия, министърът обясни, че и сега има предвиден акцизен календар.
„ЕК следващата година ще отвори директивата. Тя предвижда минималната ставка да бъде почти двойно увеличена. За 2025 г. увеличението на цигарите среден клас ще е с 30 стотинки”, каза Петкова.
За банките и данъка върху свръхпечалбите.
Финансовият министър обясни, че облагането при тях в момента е 15%.
„Данните показват, че през 2025 г. данъците, които ще внесат ще са два пъти по-високи от тези, внесени тази година”, обясни Петкова.
За данъка върху добива на подземни богатства.
Петкова обясни, че се разговаря с Минногеоложката асоциация и бизнесът. „Не искаме някой от икономическите сектори да пострада. Разговорите продължават, ще предложим приемлив вариант и за двете страни”, каза министърът.
За ДДС
Министър Петкова припомни, че по време на COVID-кризата е предложена намалената ставка за ресторантите и фитнесите. „4 години по-късно е време тази мярка да бъде отменена”, каза министърът.
Бюджетът на ДОО
Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов също коментира параметрите на план-сметката за догодина. „Беше обсъден Проект за бюджет на Държавното обществено осигуряване. Предвижда се той да е в размер близо 27.4 млрд. лева. 24 от тях са предвидени само за Фонд „Пенсии”, посочи ресорният министър. По думите му минималната работна заплата става 1077 лв., а максималният осигурителен доход – 4130 лв.
Здравният министър Галя Кондева представи рамките на проектобюджета на НЗОК.
Предвиден е ръст на приходите, разходите и трансферите в размер на 1,3 млрд., а това е с 16,4% повече спрямо бюджета за 2024 г. Заложили сме и балансирано бюджетно салдо, при запазване на 8% здравноосигурителна вноска. Увеличението е пропорционално по всички пера на НЗОК. Предвидени са политики, провеждани през 2024 г., които ще продължат да работят и през 2025 г., ако бюджетът бъде одобрен. Трябва да се осигурят средства за профилактика, скринингови програми и иновативни методи на диагностика, които работят. Предвидени са, в рамките на 9,5 млрд. като приходна и разходна част - резерв за непредвидени и неотложни разходи - а това осигурява устойчивост в плащанията. Създаваме условия за стабилна финансова рамка", обяви Кондева.
Междувременно Българската народна банка изрази категорична позиция против предложения проект на държавен бюджет за 2025 г. и неговото приемане. "Заложените параметри в разходната част на бюджета предполагат значително нарастване на преразпределителната роля на държавата в икономиката през 2025 г. при планирани общи бюджетни разходи по Консолидираната фискална програма в безпрецедентен размер от 46% от БВП, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. до сега", казват в позицията си от БНБ.