Специалният прокурор разкри, че голяма част от тях не са били свързани с наказателното право

Над 30 са сигналите срещу и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, които специалният прокурор Даниела Талева, назначена да разследва обвинител номер 1, е проверила. В интервю за „24 часа” тя разкри, че голяма част от тях не са били свързани с наказателното право.

„Още при първоначалния им прочит стана ясно, че става дума за обстоятелства, които изначално не представляват престъпление, което позволи и бързото изясняване на фактологията по тях. Имаше сигнали, в които спрямо Сарафов се отправят упреци за начина, по който се администрират преписките в прокуратурата. Имаше и други, по които, както отбелязах, съм възлагала на разследващи полицаи да извършват нужните проверки за изясняване на фактите”, обяснява Талева.

Проверяващият главния прокурор: Няма установени престъпления по сигналите срещу Сарафов

През октомври стана ясно, че Талева не констатира извършени престъпления по сигналите срещу Сарафов. Проверките бяха извършени в периода 7 декември 2023 - 11 октомври 2024 година. „Въпросът „нищо ли не се открива” по проверките и разследванията, които до този момент са проведени под мой надзор, е в голяма степен условен. Това, което единствено има значение, е събрани ли са данни или доказателства за престъпление от общ характер, извършено от главния прокурор или от заместниците му”, подчертава тя.

Специалният прокурор отчита факта, че сигналите са били множество. Повечето от тях обаче тя определя като „абстрактни” и съдържащи неконкретизирани твърдения. „Въпреки това положих значителни усилия в две посоки - от една страна, да изискам и да мотивирам органите на МВР да извършат задълбочени проверки, от друга страна, самата аз проведох разпити на свидетели и граждани, които имат отношение по сигналите. Нещо повече - лично участвах в дейността по събиране на материали и доказателства. Освен това допълнително подложих на проверка събраните от органите на МВР доказателства”, обяснява в интервюто пред „24 часа” Талева.

РАЗСЛЕДВАНЕТО СРЕЩУ ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР: Даниела Талева започва работа по същество

„Държа да подчертая - това, че не сме събрали доказателства, подкрепящи изначалните твърдения или съмненията, съдържащи се в сигналите, не значи, че над и.ф. главен прокурор в конкретните случаи има някакъв чадър или се ползва от гаранции за наказателна неприкосновеност, каквито коментари се срещат”, допълва тя.

Талева поясни, че сред сигналите е имало и такъв, свързан с имотното състояние на сина и бившата съпруга на Сарафов. „Получаването на заплата няма как да е престъпление, това дори не следва да се проверява. Противното би било злоупотреба с право”, казва тя. Според нея данни за престъпление при тези сигнали изобщо не личали още при постъпването им. Специалният прокурор пита как по отношение на имотното състояние на Сарафов, на неговия син и бивша съпруга да се издирват доказателства за престъпление, когато самата данъчна администрация е провела надлежни проверки, дала е заключения, че всичко е изрядно и няма несъответствия.

Талева: Искам да ми бъдат осигурени условия да се чувствам независима от главния прокурор

По казуса с „Осемте джуджета” Талева обяснява, че само за да се отговори на обществените очаквания е проведено задълбочено и обстойно разследване, което да установи какво се е случвало във въпросния ресторант и каква е ролята на Сарафов в тези събития. По думите ѝ по делото имало „абстрактни” първоначални твърдения на някои свидетели, че той е бил чест посетител на Петьо Петров и помежду си са разменяли документи и пликове. Самата тя, съвместно с разследващ полицай, провела повторни разпити на „свидетелката Павлова и други, първоначално изложили определени твърдения”. „Лично се убедих в нестабилността на показанията им - те бяха объркани, противоречащи си с първоначално заявеното, неясни в една тяхна част, взаимно отричащи се и т.н.”, допълва тя.

„В същото време разпитах абсолютно всички магистрати, които са посещавали този ресторант. От разпитите единствено безспорно установеният факт беше, че няколко пъти Сарафов действително е посещавал заведението, но няма преки очевидци, които да са го виждали да пребивава насаме с бившия му колега Петров, нито помежду им да е имало някаква размяна на книжа и други предмети. По конкретния казус лично прегледах всяко едно от веществените доказателства. Възложих изготвянето и на експертизи. Всичко, което е събрано по случая, е проверено и анализирано по два пъти, преди да се стигне до изготвянето на заключение”, уточнява в интервюто Талева.

Талева коментира, че не тя е органът, който по закон разполага с правомощия да категоризира дали един магистрат притежава нужния интегритет да бъде главен прокурор. „Мога да отбележа, че при встъпването ми в длъжност останах с добри впечатления от г-н Сарафов и съдействието му да получа максимално добри условия за работа като прокурор”, заключва тя.

Редактор: Георги Генов