Снимка: iStock, илюстративна
Бозайникът е известен с ежегодните си миграции между местата за хранене и размножаване
Гърбат кит за първи път в хода на наблюденията преодоля 13 000 км от бреговете Колумбия до Танзания, съобщи „Индипендънт“. Общо гърбатият кит измина разстояние от 13 046 км през три океана, пише също Interesting Engineering. Отбелязва се, че пътуването му представлява „най-дългото голямо разстояние“, изминавано някога от гърбат кит между две места. Гърбатите китове са известни с ежегодните си миграции между местата за хранене и размножаване. Този кит обаче се противопостави на очакванията, като излезе далеч отвъд нормалния си диапазон. Учените смятат, че мотивацията на кита е проста: секс, като по този начин гигантското морско създание увеличава шансовете си да намери партньор чрез изследване на нови води.
Учени започнаха дисекция на най-редкия кит в света
За целите на проучването изследователите са изследвали обширна база данни от изображения от 2013 до 2022 г. Те идентифицираха същия мъжки гърбат кит на снимки, направени през годините. По принцип той изглеждаше като част от „конкурентна група“, бореща се за жена.
Другото най-важно откритие е неговото взаимодействие с няколко популации гърбати китове по време на неговото пътуване. Според проучването този кит е изследвал по-широк диапазон от всеки известен гърбат кит. Това демонстрира потенциала на вида за пътуване на дълги разстояния и социални взаимодействия. Отбелязва се, че гърбатите китове обикновено мигрират на дълги разстояния между различни места за хранене и тропическите места за размножаване. За да постигнат това, гърбатите китове мигрират над 8000 км годишно от север на юг.
Други потенциални фактори, които са накарали този кит да измине такова огромно разстояние, може да са плячка. Може да е претърпял промени в наличността на храна поради изменение на климата и повишена конкуренция сред населението. „Това движение на екстремни разстояния демонстрира поведенческа пластичност, която може да играе важна роля в стратегиите за адаптиране към глобалната промяна на околната среда и може да бъде еволюционен отговор на различен натиск“, се казва в проучването.
Този мъжки кит счупи рекорда за миграционно разстояние между зоните за размножаване. Преди това женски гърбат кит преплува 9800 км от Бразилия до Мадагаскар между 1999 и 2001 г., поставяйки рекорд за миграция на дълги разстояния по това време.
Редактор: Виктория Гетова