Предвижда се засилен контрол на сметосъбиращите фирми, озеленяване на детските заведения и повече миене на улици

План-сметката на Столична община влиза в четвъртък за гласуване в общинския съвет, въпреки отрицателното становище на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори, съобщават от СО. След като изтече срокът за публично обсъждане, зам.-кметът по направление „Зелена система, екология и земеползване” Надежда Бобчева представи на брифинг акцентите в документа, съобщават от СО.

План-сметката за последен път е била приета за 2022 г. Тя е основен инструмент за разпределение на ресурса за почистване и облагородяване на столицата, а през 2025 г. администрацията на Васил Терзиев поставя акцент върху три изцяло нови дейности:

- Инвестиция в умна система за следене и управление на сметосъбирането

- За пръв път общината поема биологично почистване на дворовете на детски градини, училища, социални домове и големите гробищни паркове

- Повече миене на улиците за по-чист въздух

„Да превърнем София в чист и зелен град, като предпоставка за повишаване на качеството като цяло на живот на хората. Това е основен приоритет в управленската програма на нашия екип,” каза Надежна Бобчева. „Това изисква и значителни ресурси и добър план как ще изхарчим тези ресурси, за да отговорим на мащаба на нашия град, на сложността на процесите и на амбициите ни за ефективно решаване на неглижирани с десетилетия проблеми”.

План-сметката на Столична община е основен инструмент за ефективно разпределяне на ресурсите. За финансовото осигуряване на пълния обем на дейностите по събиране на битовите отпадъци, за инвестиции в нови инсталации и за поддържане на чистотата и добрия вид на общите пространства през 2025 г., са предвидени средства в размер на 302 192 935 лв.

За по-ефективно събиране на отпадъците:

Предвидена е инвестиция в система за наблюдение и управление на стандартната сметосъбираща техника. Камионите ще бъдат оборудвани с независима система, включваща бордови компютър, сензори за измерване на теглото на отпадъка, GPS устройство, комуникационен модул, RDF антена за разпознаване на контейнерите и др. Системата ще предоставя данни за маршрута, времето на изпълнение на задачите, както и разпознаване при опит за вдигане на неиндентифициран контейнер. Предвидените средства за тази инвестиция са в размер на 1 500 000 лв.

Столичната община вече ще почиства и облагородява дворовете на 459 общински училища, детски градини и социални домове, както и големите гробищните паркове.

За биологично почистване на обекти от зелената система на Столична община са предвидени 24 000 000 лв. За сравнение - средствата, заложени в план-сметката за 2024 г., бяха в размер на 16 000 000 лв. Предвиденото увеличаване с 50% е с цел повишаване на качеството и разширяване на обхвата по следния начин.

През 2025 година ще бъдат увеличени зелените площи за интензивно поддържане с общо 3 163,50 дка. В това число влизат тревните площи на дворовете на 459 общински училища, детски градини и социални домове, както и гробищните паркове - Централни Софийски гробища, Бакърена фабрика и Малашевци, терените на някои от които не са почиствани от 16 години.

„Разтоварваме директорите на тези заведения от несвойствената за тях дейност по кастрене на дръвчета и косене на трева, за да могат да се фокусират върху основната си цел - да се грижат и образоват нашите деца,” коментира Бобчева.

За биологично и битово почистване на междублокови пространства, районни градинки и зелени площи в План-сметката са заложени 20 000 000 лв. - за косене на тревни площи, резитби на храсти и корони на дървета, раздробяване на дънери и клони, както и всички дейности по почистване на обектите на зелената система в районите, вкл. алеи и детски площадки. Запазва се децентрализацията на дейностите и се увеличава интензитета на поддържане на междублоковите пространства.

За по-чисти улици и следователно по-чист въздух:

Предвижда се чрез автоцистерна с маркуч да бъдат измити 8 пъти годишно улиците с масов градски транспорт, улиците с обществено значение и вътрешноквартални улици – 155 037 дка.

Предвидено е миене с автоцистерна с дюзи с кратност 24 пъти годишно, механизирано метене на улици, улични платна и площади. Средните кратности за извършване на дейността са 22 пъти месечно за периода от м. март до м. ноември. Предвижда се да бъдат изметени машинно 392 973 дка улични платна и площади.

Как ще бъде отчитано изпълнението:

Изпълнението на План-сметката за 2024 година ще бъде отчетено в цялост през февруари, за да се даде пълна и ясна картина за разходването на средствата, а не както досега в края на септември - преди да започне най-интензивният период на усвояване, съобщават още от СО.

За пръв път Столична община работи по новия модел за разработване на план-сметката, въпреки че той още не е задължителен.

Редактор: Ина Григорова
Източник: СО