„В страните от ЕС този процент е между 6 и 9”, обясни проф. Вихра Миланова

В България само 2% от парите за здравеопазване отиват за психиатрична помощ. В страните от ЕС този процент е между 6 и 9. Това каза в ефира на „Здравей, България” проф. Вихра Миланова. 

Именно по тази причина персоналът в психиатрите у нас настоява за увеличение на парите в бюджета за психиатрична грижа. 65 лв. са определени като дневен бюджет за издръжката на един пациент в болниците. 52 лв. е сумата за дневните центрове. Последното увеличение е било преди три години. Психиатричните заведения не работят по договор с НЗОК и разчитат изцяло на бюджета, който се формира от Здравното министерство. 

Психично болен нападна и удари две жени с дете във Варна

„В тези пари се включва хотелската част, заплати, осигуровки, ток, вода, лекарства и храна. Най-големият разход са заплатите на персонала. Когато ни отпуснаха 65 лв., минималната работна заплата беше 650 лв. Към момента е 933 лв., а от 1 януари ще е 1077 лв. На нас ни трябват по 120 лв. на легло на ден. Имаше обещание от МЗ, че ще направят необходимото сумата да достигне поне 90 лв., но това не се случи”, заяви д-р Матев, управител на болница.

Какво трябва да се промени в психиатричната помощ у нас

Д-р Панайотов пък алармира, че е възможно да се стигне до закриване на отделения заради липса на персонал.

„В Разград вече е закрито. Персоналът бяга от психиатрията поради липса на адекватно финансиране. Психиатричната грижа е грижа за обществото като цяло. Нашето финансиране трябва да бъде удвоено или утроено”, поясни той.

Повече гледайте във видеото.

Редактор: Габриела Винарова