Първите големи градове, които го отпразнуваха, бяха Оукланд и Уелингтън в Нова Зеландия

Жителите на тихоокеанския остров Рождество, на който живеят около 7000 души, посрещнаха първи в света новата 2025 г. с фойерверки в южната част на Тихия океан. Още наричан Киритимати, най-големият остров на тихоокеанската островна държава Кирибати, състояща се от 30 атола, е първият населен остров, на който започва всяка нова година. 

В 15 часа българско време в Сидни отвориха шампанското за 2025-та. В 17 часа новата година настъпи в Токио, а час по-късно в Пекин. 

Светът посреща Новата 2025 година (ГАЛЕРИЯ)

През 1994 г. един от кандидатите за президент обещал на гражданите, че ако спечели изборите, ще направи Кирибати първата страна, която ще празнува Нова година в целия свят. Той спечелил и преместил демаркационната линия на времето. Оттогава Кирибати е разделена на три часови зони, като в най-източната зона полунощ настъпва 14 часа по-рано, отколкото в Лондон.

Остров Киритимати беше последван от Тонга, Сомоа и новозеландските острови Чатъм.

Първите големи градове, които посрещнаха новата година, бяха Оукланд и Уелингтън в Нова Зеландия. Фойерверки бяха изстреляни от емблематичната Скай Тауър в Оукланд, когато часовникът удари полунощ в града - 13 часа преди Биг Бен да отбележи новата година в Лондон и 18 часа преди топката да падне на Таймс Скуеър в Ню Йорк.

Фиджи, малка част от Източна Русия и още няколко тихоокеански острова, включително Маршаловите острови и Тувалу също вече отброяват часовете на 2025 г. След тях в новата година пристъпи Австралия и още няколко територии, включително Вануату, Соломоновите острови, Папуа Нова Гвинея и Нова Каледония. Час след тях фойерверки зазвучаха и в Микронезия, Северните Мариански острови, както и в част от Антарктика и Гуам.

Сидни е самообявилата се световна столица на посрещането на новата година. Тонове фойерверки и светлинни ефекти се използват за едно от най-зрелищните тържества. От целия свят се стичат хора, които се събират около пристанището на града, и пазят местата си с часове, за да на първа линия и да гледат шоуто. Тази година имаше 1 милион зрители на живо.

Празненствата започнаха в полунощ на фона на пристанището и Операта. Тази година бяха използвани девет тона пиротехника, озарила небето. Фойерверките бяха запалени на 264 различни места, значително повече от предишните години.

Фойерверките се изстрелват от баржи във водата, моста над пристанището и други известни обекти като сградата на операта. Организаторите казаха, че тазгодишното пиротехническо шоу е било най-голямото досега. Сидни дори има два кръга фойерверки. Първите са в 21 часа местно време, за тези които не искат да стоят будни до полунощ.

За първи път фойерверки бяха изстреляни западно от моста "Харбър Бридж". Чрез иновативна технология под него бяха изобразени фигури на животни, изписано беше и името на града - Сидни.

В Китай има над 100 града с милионно население. Почти без изключение всички организират посрещане на Нова година с фойерверки, лазерни ефекти и дронове, които носят светлини в небето и формират различни фигури. В Хонконг пък по-големият празник е Китайската нова година, която се пада между края на януари и средата на февруари. Но посрещането на 1 януари е все по-популярно, особено в градските центрове, а президента прави обръщение към нацията.

С празнична програма и концерти на открито посрещат Нова година в цяла България

Часовите зони в света са 38, което означава, че точно толкова пъти хората се поздравят с „Честита Нова година!”. Някои от тях са разделени от 15 или 30 минути. Включително две, които са с повече от 12 часа пред UTC времевата зона. Това значи, че са необходими са 26 часа на целия свят, за да посрещне Новата година.

Последно, 2025 г. ще настъпи на 1 януари в 14 часа българско време на ненаселения остров Бейкър в централната част на Тихия океан. 

Емблематични места за новогодишни тържества по света са Триумфалната арка и Айфеловата кула в Париж, Бранденбургската врата в Берлин, "Лондонското око" в британската столица, плажът Копакабана в Рио де Жанейро, както и площад "Таймс скуеър" в Ню Йорк. 

Редактор: Цветина Петкова