Видео: Voice of America/Снимка: iStock
Известен като "наркотикът на бедните", той е бил предназначен за износ в други страни
Каптагонът, наричан още "кокаинът на бедните", дълго време беше основен източник на приходи за режима на бившия сирийски президент Башар Асад. Сега, след свалянето му от власт, бунтовническите сили разрушават държавните фабрики, в които се е произвеждало наркотичното вещество, разказва Voice of America.
На около 20 километра североизточно от Дамаск, в отдалечен район на съседен град, се намира вече изоставена фабрика. В нея някога се е произвеждала картофен чипс, но по време на режима на Башар Асад е била превърната в нарколаборатория за производство на каптагон – забранен стимулант, често наричан "кокаин за бедните".
Бивш наркозависим: Хората продължават да отказват да се образоват по темата
"Фамилията Асад беше най-големият производител на наркотици в света”, казва Басел, който е член на "Хаят Тахрир аш Шам" – бунтовническата групировка, която свали Асад и сега е на власт. Той предпочита да не разкрива фамилията си. Той обяснява, че в електрическите табла във фабриката са скрити запаси от наркотичното вещество, подготвени за износ.
"Целият каптагон, скрит тук, е отговорност на Махер ал Асад, братът на Башар Асад, и техните съюзници. Те са укривали хапчетата в електрическите табла, като във всяко от тях има близо два килограма от наркотика. Разпространявали са ги в държави по целия свят”, коментира Басел.
Експерти твърдят, че търговията с каптагон се е превърнала в основен източник на приходи за режима на бившия президент, помагайки за смекчаване на въздействието на международните санкции. Според института "Ню Лайнс" наркотикът е генерирал около 2,4 милиарда долара годишна печалба за фамилия Асад. Във фабриката все още могат да се видят инструменти и химикали, използвани за производството му. Навсякъде са разпръснати кутии, пълни с хапчета, както и опаковъчни материали, предназначени за прикриване на търговията с наркотици.
Според експертите каптагонът често е бил пренасян контрабандно в кутии от портокалов сок, електронни компоненти и дори в луксозни мебели.
Бунтовниците от "Хаят Тахрир аш Шам" твърдят, че работниците са подпалили фабриката, преди да избягат, опитвайки се да унищожат доказателствата. Те също така споделят, че са открили близо 160 подобни съоръжения разпръснати из цяла Сирия. Намерили са и документи, които подробно описват търговската дейност, включително записи с купувачите, в които са изброени държави, компании и физически лица.
През 2023 година британското правителство изчисли, че 80% от световните доставки на каптагон идват именно от Сирия. Сега бунтовниците от "Хаят Тахрир аш Шам" заявяват, че е време да се сложи край на производството на наркотици в страната. Те подчертават, че продажбата на подобни вещества за финансиране на операции не е в съответствие с техните ценности, разказва VOA.
Редактор: Цветина Петрова