Снимка: iStock
Какви са надеждите на бъдещото управление на страната
Повече от половин век Сирия беше управлявана от авторитарния режим на семейство Асад. Въпреки че падането на режима предизвика радост, при мнозина тя се смесва със страх и несигурност за бъдещето. Голямата промяна неизбежно върви ръка за ръка с неверни или фалшиви твърдения в социалните мрежи. Какво се случва в Сирия и възможно ли е дезинформацията да разпали граждански конфликти, разказва репортерът Рая Ваташка.
30-годишният Хани Морис е от Сирия. Той идва в България преди 10 години, работи като фризьор. Отскоро има българско гражданство. Въпреки че обича България и живота си тук, изпитва и притеснение за неговите близки, които все още живеят в Сирия. Хани споделя, че хората все още не знаят какво ще се случи в страната.
Журналистът Мохамед Халаф казва, че това, което се случва в Сирия в момента е „т.нар революция, извършена от ислямисти-джихадисти”. „Лидерът Абу Мохамед ал Джолани вече хвърли дрехите на джихадист и в момента иска да представи себе си като прагматик, който цели изграждането на държава. Той не говори за демокрация, а за държава, която няма да представлява заплаха за никои други съседни страни”, посочва още той.
Живот сред руини: Сирийци се връщат в родните си домове, за да започнат живота си отначало (ВИДЕО+СНИМКИ)
Политиките на новите лидери обаче не винаги съвпадат с действията им, твърди още Халаф. По негови думи знаците са противоречиви. „Има хубави, има и лоши неща”, казва още журналистът. И допълва, че забелязва отмъщение срещу различни представители на бившия режим.
На фона на страха и несигурността към предстоящото негативен ефект оказва и информационната война. В интернет пространството се появяват различни форми на спекулация и манипулирано съдържание. Халаф подчертава, че има много платформи, съдържащи невярна информация.
Според Жюстин Томс, която е преподавател по онлайн медии и маркетинг, конфликтните точки от света неизбежно стават жертва на дезинформация и пропаганда. „Има повишение на спекулациите, защото в подобни по-сложни времена и ситуации се възползват най-различни страни. Започва разпространяване на всякакви подвеждащи кадри, сред които дийпфейк, направен с ИИ. Вече не говорим само за фалшификации и манипулации на снимково съдържание или текст, и на видео. Това е тенденция, която ще се засилва”, смята Томс.
А разграничаването на истинната от невярната информация се оказва все по-трудна задача.
„За жалост, основния източник на информация е интернет, а там има всичко. Фактчекърите вече не успяват да смогват, Мeta се изтегли от това да прави фактчекинг”, посочва Томс. По нейни думи има съдържанието в социалните медии не се цензурира. И допълни, че там има голямо количество дезинформация.
Сигурен начин да не станем жертва на дезинформация и фалшиви новини е да проверяваме фактите, източниците и да не се подвеждаме от сензационни заглавия.
Томс препоръча да проверим канал, в който се разпространява информацията и да не се доверяваме на бомбастични заглавия.
Към момента броят на сирийските бежанци, идващи в България, не се покачва. Но пък се наблюдава, че сирийци, живеещи в други държави, се завръщат в страната си след промените.
Халаф каза, че някой от бежанците, които са в Турция, се връщат. Той допълни, че има данни, които сочат, че около 100 000 души са се завърнали в домовете си.
„Сирия е разрушена, на страната са необходими около 300 милиарда долара за да бъде възстановен живота”, допълва журналистът.
Ахмед Шараа: Избори в Сирия може да има чак след 4 години
Все пак Сирия има избор по кой път да поеме, добавя още Мохамед Халаф. „Има два варианта. Или да бъде новата Либия, управлявана от различни групи с много правителства, или да бъде подобна на Турция – да приема другите, но и да не е чисто ислямистка, джихадистка държава”, смята той.
Въпреки предизвикателствата, пред които е изправена Сирия, Хани има надежда. „Моята държава е много изморена, имат много работа там. Надяваме се на нещо хубаво”, споделя той.
Повече гледайте във видеото.
Редактор: Цветина Петрова