Необходими са спешни действия, каза ученият

2023-та официално беше първата година, през която светът премина критичния праг на затопляне от 1,5 градуса. Въпреки все по-неоспоримите доказателства, хората, които отричат климатичните промени, продължават да се суетят, докато температурите се покачват. Същевременно, нов доклад разкрива рязко увеличение на личните нападки срещу учените в тази област. Един от тях е Майкъл Ман, уважаван професор по науките за околна среда, разказа главният международен редактор на CNN Кристиан Аманпур. 

Георги Стефанов: Светът не е готов да се адаптира толкова бързо към климатичните промени

Ученият решава да се защити след като осем двойки го набеждават за фалшифициране на данни. Той завежда дело за клевета, което печели заедно с обезщетение в размер на 1 милион долара, а самият той определя решението на съда като победа за науката.

Кажете ми, какво ви накара да се заемете с този случай, който се разнищваше в продължение на 12 години?

Знаете ли, сякаш поставихме ясна граница. Едно е да се критикуват учените, това е напълно уместно в нашата област. Добронамерната критика и скептицизмът играят ключова роля за напредъка на науката. Но отправянето на фалшиви обвинения и клевети, както и сравнението на учен с осъден педофил, което направиха ответниците в този случай, очевидно минава границата. Ние нямахме друг избор. Помолихме да се извинят, но те отказаха. За това отнесохме въпроса в съда. Делото отне цели 12 години, но ние сме много доволни, че журито прозря истина и не се върза на измамите, които ответната страна се опитваше да използва по време на процеса. Съдебният състав се фокусира върху същността на въпроса, а именно, че от злонамереност са отправили неверни твърдения, поради което беше присъдено обезщетение от 1 милион долара.

За да бъдем ясни, отново ще кажа, че вие се изправихте срещу тази неправда в името на науката. Споделихте, че се надявате присъдата да изпрати послание, че лъжливите нападки срещу учените имат своите последствия. Това се случи в годината, в която, както вече казахме, за първи път преминахме прага от 1,5 градуса. И аз искам да ви попитам, какво точно означава това?

Преди време публикувах книгата „Нашият крехък момент”, която е посветена на две много важни теми. Първо, уроците, които можем да извлечем от изучаването на климатичните промени в миналото, за да разберем кризата днес. В книгата си наистина споменавам два много важни и взаимно допълващи се факта. Първият е, че са необходими спешни действия. Това се потвърждава от безпрецедентните метеорологични явления, които се разиграват пред нас. Екстремните горещини, горските пожари, наводненията и опустошителните последици, които вече виждаме. Има възможност да предприемем действия и не е твърде късно да го направим. Много е важно да се предадат и двете послания - необходимостта от спешни действия и факта, че не е твърде късно да предприемем такива. Не трябва да се поддаваме на фалшивия песимизъм и отчаянието. Вместо това трябва да бъдем ангажирани, да признаем, че още можем да се борим, за да постигнем промяна.  

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Весела Веселинова