Снимка: БГНЕС
Вижте имената и биографиите на кандидат-министрите
В четвъртък стартира вторият опит на Росен Желязков да състави правителство в рамките на половин година. Първият беше през лятото, а резултатът от гласуването му разцепи ДПС на две.
Ето кои са предложените за министри в проектокабинета, който ще бъде гласуван от Народното събрание днес:
Министър-председател – Росен Желязков
Юрист по образование, кариерата на Желязков започва с постове в районната администрация в София и в Столична община.
Кандидат-премиерът Росен Желязков прие първия мандат, представи състав на Министерски съвет
Желязков минава през позицията на секретар на Министерски съвет и няколко председателски кресла, последното – в Комисията за регулиране на съобщенията, което през 2018 г. води и до назначаването му за министър на транспорта и съобщенията. През април 2023 г., е избран за председател на 49-ото Народно събрание.
Предложени са да му помагат трима вицепремиери.
Вицепремиер и министър на иновациите и растежа - Томислав Дончев
Едно от най-разпознаваемите лица на ГЕРБ – Томислав Дончев, освен вицепремиер, ще поеме и поста министър на иновациите и растежа. Дончев вече е бил и вицепремиер, и министър, но е отговарял за управлението на средствата от Европейския съюз. Девет пъти депутат и кмет на Габрово, допълват още неговата биография.
Депутатите решават съдбата на проектокабинета "Желязков"
Вицепремиер - Атанас Зафиров
Атанас Зафиров е следващата идея за вицепремиер. Предложен от БСП, той е изпълняващ функциите председател на партията в момента. Такъв става след оставката на Корнелия Нинова през юни миналата година. Като дългогодишен депутат, Зафиров е два пъти председател на Комисията по отбрана и веднъж на тази за контрол на специалните служби.
Вицепремиер и министър на транспорта и съобщенията – Гроздан Караджов
Освен вицепремиер, предложеният от „Има такъв народ” Гроздан Караджов ще поеме и транспортното министерство. В правителството на Кирил Петков, той вече беше вицепремиер и министър, но на регионалното развитие. Караджов е работил и в министерството на транспорта – по времето на Иван Костов, но като главен секретар. Участвал е в управлението на БТК и на Българска пощенска банка. Бил е и депутат от листата на Реформаторския блок.
Министър на финансите – Теменужка Петкова
Една от най-активните дами в партията на Бойко Борисов, този път се предлага да оглави министерството на финансите, вместо това на енергетиката, което ръководеше в две поредни правителства с премиер Борисов. Теменужка Петкова е заемала ръководни постове в Агенцията за финансов контрол и Агенцията за финансова инспекция. Била е и служебен заместник-министър на финансите в кабинета „Близнашки“.
Министър на вътрешните работи – Даниел Митов
Предложен за министър на МВР е Даниел Митов, който има опит като министър, но на външните работи – в служебно и в редовно правителство. Бил е в редиците и на ДСБ, и на Движение „България на гражданите”. Като част от ГЕРБ обаче, Митов е избран за депутат, става заместник-председател на партията, а преди 3 години е предложен за министър-председател, но връща мантата.
Министър на външните работи – Георг Георгиев
През 2014 г., 23-годишният тогава Георг Георгиев е най-младият народен представител в българския парламент. В годините след това, освен председател на Младежката организация на ГЕРБ, е депутат и заместник-министър на външните работи. Сега е предложен за пост в същото министерство, но вече като министър.
Министър на регионалното развитие и благоустройството – Иван Иванов
Иван Иванов има юридически и административен опит. Бил е 10 пъти депутат от БСП и министър на земеделието в правителството на Кирил Петков. Днес, той е предложението за министър на регионалното развитие.
Министър на труда и социалната политика – Борислав Гуцанов
Освен него, от редиците на социалистите идва и предложеният за министър на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. Дългогодишен общински съветник от БСП във Варна, а след това и дългогодишен депутат, в момента Гуцанов е съпредседател на парламентарната им група.
Министър на отбраната – Атанас Запрянов
Служебният министър на отбраната Атанас Запрянов запазва поста си. Генерал-лейтенант от резерва, той е отличен с орден „За военна заслуга първа степен”, за развитие и укрепване на Българската армия. Заемал е длъжността заместник-министър на отбраната три пъти.
Министър на правосъдието – Георги Георгиев
Георги Георгиев е юрист и преподавател в Софийския университет, познат най-вече с работата си като председател на Столичния общински съвет по времето на кмета Фандъкова. Като общински съветник инициира редица социални кампании в столицата. В момента е народен представител и предложението за министър на правосъдието в проектокабинета „Желязков”.
Министър на образованието и науката – Красимир Вълчев
Красимир Вълчев е бил вече министър на образованието в кабинета „Борисов III”. Освен различните постове, които заема там, има стаж и в министерство на финансите. В момента е депутат от групата на ГЕРБ.
Министър на здравеопазването – Силви Кирилов
Урологът доц. Силви Кирилов е предложен за здравен министър. През годините е директор на Александровска болница в София и на Агенцията по трансплантации, а през последните четири – депутат, който на два пъти открива първо заседание на Народното събрание, в качеството си на най-възрастния депутат.
Министър на културата – Мариан Бачев
Актьорът Мариан Бачев ново лице в политическия ни живот. Предложението е той да се заеме с Министерството на културата. През последните 10 години комикът, станал популярен от „Шоуто на Слави”. Понастоящем ръководи театрална работилница за деца.
Министър на земеделието и храните – Георги Тахов
Бившият директор на Фонд „Земеделие” запазва поста си на министър на земеделието и храните. Георги Тахов има и дългогодишен управленски опит в НАП отпреди това.
Министър на околната среда и водите – Манол Генов
Народният представител от БСП Манол Генов е номиниран за министър на околната среда и водите. По време на работата си като депутат Генов е бил председател на Комисията по околна среда, а назад във времето – заместник-кмет на Асеновград и общински съветник в града.
Министър на икономиката и индустрията – Петър Дилов
Номинацията за министър на икономиката и индустрията е по предложение на „Има такъв народ”. За Петър Дилов не се знае много. Той е финансист, с опит в областта на банковия надзор, служител на БНБ. Участва в адаптирането на българското законодателство към европейските стандарти за регулация на кредитните институции.
Министър на енергетиката – Жечо Станков
Министерството на енергетиката се поверява на Жечо Станков. Той вече е работил във ведомството, но като заместник-министър. Бил е председател на Българския енергиен холдинг и общински съветник от ГЕРБ в родния си град Бургас.
Министър на електронното управление – Валентин Мундров
Още един служебен министър, който запазва поста си, е Валентин Мундров. Той ще продължи да стои начело на Министерството на електронното управление. В биографията си вече има вписан поста на заместник-министър в същото ведомство. Мундров е с опит в разработването, внедряването и поддръжката на различни информационни системи. Работил е в Националната здравноосигурителна каса, „Информационно обслужване“, митниците и Министерството на здравеопазването.
Министър на туризма – Мирослав Боршош
Мирослав Боршош познаваме като член на СДС от края на ‘90-те и лидер на младежката им организация. В годините назад е бил част от управлението на вестник „Новинар”, продуцент и директор на НДК. През последните няколко години той първо беше един от заместниците на столичния кмет Йорданка Фандъкова, а после - общински съветник. В проектокабинета „Желязков” му се предлага креслото на министър на туризма.
Министър на младежта и спорта – Иван Пешев
Иван Пешев влиза в Министерството на младежта и спорта. В момента Пешев е общински съветник втори мандат от групата на БСП.